PRzyszłość – trendy w Public Relations

Table of contents

Mijający rok 2017 przyniósł nam wiele zmian, zwrotów akcji, kryzysów i sukcesów. Również w sferze Public Relations. Specjaliści branżowi już teraz prześcigają się w tworzeniu podsumowań, prognoz i najbardziej prawdopodobnych scenariuszy na nadchodzące 12 miesięcy. Jednak jedno jest pewne – tak długo, jak potrzebne będą skuteczne i zindywidualizowane sposoby komunikowania się marek z konsumentami, tak długo będziemy klientom potrzebni ;)

Branding od środka

W nadchodzących latach prym w budowaniu wiarygodnego, pozytywnego i trwałego wizerunku marki wieść będzie employer branding oraz wszelkie działania nastawione na zwiększanie zaangażowania i tworzenie liderów wśród „niższych szczebli” firmowej hierarchii. Już teraz jesteśmy w stanie zaobserwować wzrost popularności niestandardowych, oryginalnych i kreatywnych procesów rekrutacyjnych czy onboardingowych. Komunikacja wewnętrzna, tworzenie przyjaznego miejsca pracy oraz dbanie o atmosferę i komfort pracowników staje się podstawą istnienia firmy. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że najlepszym adwokatem przedsiębiorstwa jest szczerze zadowolony pracownik. Pozwala to markom na znaczące zaangażowanie w kontakt z konsumentami, budowanie poczucia autorytetu i wyróżnianie się w swoich branżach. Kierownicy i dyrektorzy finansowi korporacji zazwyczaj dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jednak w miarę, jak content marketing staje się coraz bardziej zróżnicowany i spersonalizowany, możemy spodziewać się tworzenia liderów wśród różnych dziedzin i stanowisk. Partnerzy, konsultanci i front-linerzy będą w stanie bardzo efektownie pomóc w budowaniu tożsamości marki.

Influencer na etacie

Influencer marketing ma się dobrze i będzie miał się coraz lepiej! Z danych zebranych przez badaczy Influencer Marketing Hub wynika, iż w 2017 roku influencer marketing był najczęściej wskazywaną przez marketerów metodą na pozyskanie nowych klientów. 67% ankietowanych zamierza w kolejnych latach zwiększyć budżet przeznaczony na współpracę z internetowymi twórcami.

PR trendy influencer marketing
Fot. influencermarketinghub.com

W najbliższym czasie czeka nas więc znacząca profesjonalizacja i normalizacja działań influencerów oraz modeli współpracy zawiązywanych pomiędzy nimi a przedsiębiorcami. Zachłyśnięcie się zasięgami i wpływem relacji z internetowymi trendestterami ustępuje potrzebie wyciągania z nich realnych i mierzalnych efektów. Również sami twórcy potrzebują ochrony, jaką jest normalizacja ich pracy oraz jasne określenie przysługujących im praw i obowiązków.

Jedną z cech charakterystycznych content marketingu ostatnich lat jest zacieranie się granic pomiędzy treściami redaktorskimi a materiałem sponsorowanym. Od dłuższego czasu, wśród specjalistów i praktyków, toczy się debata, czy PR powinien opierać się jedynie na płatnym lokowaniu treści (paid media), czy może przejąć w zupełności obszar mediów pozyskanych (earned media)?

Zmiany, w świecie digital, o których już teraz mówią najważniejsi gracze social rynku – Facebook, YouTube, Instagram, Twitter – stanowić będą drogowskaz dla wszystkich branżowych działań w nadchodzących latach. Zmniejszanie zasięgów organicznych, podziały news feed’u, zmiany w kontekście ochrony danych osobowych czy wciąż ewoluujące prawa i obowiązki reklamodawców wyznaczać będą linie w wojnie pomiędzy paid a earned media. Różnice w skuteczności płatnych i „zdobytych” reklam można już teraz zaobserwować m.in. w raporcie Clever Clicks PPC Stats & Trends 2017.

AI AI AI…

…i analityka danych. Już od kilku lat słyszymy o wzroście znaczenia technologizacji komunikacji, o postępującej automatyzacji treści i o tym, jak to media społecznościowe „śledzą” każdy nasz ruch. Rok 2018 nie będzie inny, jedyne co się zmieni to tempo rozwoju.  Przewiduje się, że w nadchodzących roku mechanizmy opierające się na systemach sztucznej inteligencji (AI) i rozbudowanych technikach magazynowania i przetwarzania danych będą w stanie dokładnie przewidzieć nadchodzące trendy oraz wzrost zainteresowania danym tematem wśród odbiorców. Pomogą również w bardzo szczegółowym identyfikowaniu potencjalnych sytuacji kryzysowych i minimalizować ich skutków, zanim zdążą się całkowicie rozwinąć.

Gdzie kończy się PR?

Dyskusja o przenikaniu PR, marketingu i sprzedaży w ciągu ostatnich miesięcy powracała na usta branżowych specjalistów ze zdwojoną siłą. Z raportu Global Communications Report wynika, iż 87% specjalistów PR jest przekonanych, że w ciągu nadchodzących 5 lat termin „public relations” nie będzie w stanie adekwatnie oddać całości wykonywanych przez nich działań.

Granica między PR i marketingiem zaciera się mocniej niż kiedykolwiek przedtem, więc pewnie jeszcze nie w 2018, ale w ciągu kilku kolejnych lat przyjdzie nam się zmierzyć z przedefiniowaniem obu dziedzin, wyznaczeniem nowych granic i kompetencji. Może nawet nowym nazewnictwem? Tak istotne zmiany będą się również wiązały z bardzo wyraźną potrzebą rozwoju kompetencji pracowników, ciągłego doszkalania się i szybkiej adaptacji oraz edukowania samych klientów.

W 2018 roku musimy być jeszcze bardziej efektywni, skuteczni i niezmiennie mocno kreatywni. Żyjemy w ciekawych czasach, a również nasza branża nigdy nie należała do statycznych. Musimy się uczyć, doskonalić i dopasowywać do trendów. Nadal osią naszej pracy będą relacje. Te bezpośrednie i te on-lineowe. Warto o nich pamiętać, bo to właśnie umiejętność ich tworzenia i utrzymywania jest największą walutą skutecznego PR.