Personal branding: 12 kroków do mistrzowskiego profilu na LinkedIn

Table of contents

Twoje konto w serwisie LinkedIn to Twój wirtualny awatar, który może Cię profesjonalnie reprezentować 24 godziny na dobę! Portal, na którym założyłeś konto, regularnie przeglądają setki tysięcy osób, z którymi mógłbyś nawiązać owocną współpracę. Trzeba tylko zwrócić ich uwagę i zachęcić do kontaktu! A jak to zrobić? Trzeba nad profilem trochę popracować! Poniższe zestawienie  powstało właśnie po to, aby Ci tę pracę ułatwić.

Proponuję Ci 12 kroków, które wyniosą Twój profil na LinkedIn na mistrzowski poziom. Przejdź je wszystkie. Uzupełnij to, czego brakuje lub popraw niedociągnięcia. Pracuj nad profilem dotąd, aż będzie kompletny. Potem ciesz się mistrzowskim profilem i aktywizuj magiczną sieć powiązań!

Możesz stworzyć profil w kilku językach. Użytkownikom będzie się wyświetlała ta wersja językowa, której używają na LinkedIn.

KROK 1: Nagłówek na Twoim profilu LinkedIn

Stwórz efektywny  opis.

W nagłówku zadbaj koniecznie o słowa kluczowe, które Cię wyróżnią. Możesz wykorzystać 120 znaków. Powinna się tu znaleźć informacja o stanowisku, specjalizacji i branży, w której pracujesz.

KROK 2: Zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle

Zadbaj o odpowiednie zdjęcia.

Zdjęcie profilowe na LinkedIn powinno być zarówno korzystne, jak i profesjonalne. Może być wykonane na neutralnym, raczej jasnym tle, w biurze albo w plenerze. Ubranie – granatowe, szare lub zielone.

Zdjęcie w tle wzmacnia Twój przekaz. Najlepiej jeśli pokazuje naturalne środowisko pracy ‒ biuro, osoby, z którymi pracujesz; ważną dewizę życiową lub preferowany styl ‒ można np. wyeksponować design przedmiotów codziennego użytku. Unikaj zachodów słońca i standardowych widoków przyrody, pokaż raczej obrazy współczesnego życia, które będą przemawiały do użytkowników LinkedIn. Postaraj się, żeby zdjęcie pokazywało coś, co Cię wyróżni.

KROK 3: Adres URL

Ustaw spersonalizowany adres.

Kiedy zakładasz profil na LinkedIn, zostaje Ci przydzielony adres, który możesz potem umieścić na stronie www czy na blogu.

Jeśli Twój adres wygląda tak:

https://www.linkedin.com/in/jankowalski-44b7a2144/

to usuń niepotrzebne znaki, by prezentował się tak, jak poniżej:

https://www.linkedin.com/in/jankowalski/

KROK 4: Podsumowanie

Opowiedz swoją historię.

Podsumowanie zawodowe jest jedną z najważniejszych rzeczy na Twoim profilu, dlatego warto napisać je bardzo dobrze. Powinno ono zawierać Twoje najważniejsze dokonania i umiejętności. Najpierw zdecyduj, jaka jest Twoja misja, a wtedy napisanie profilu pójdzie Ci jak z płatka!

KROK 5 Doświadczenie

Pokaż drogę do statusu eksperta  w swojej dziedzinie.

Opisując swoje doświadczenia, warto podać konkretnie, co robiłeś (zakres obowiązków), a także, co udało Ci się osiągnąć lub jakie kompetencje nabyłeś , czego się nauczyłeś. Używaj słów kluczowych w opisie (do zdefiniowania według umiejętności eksponowanych w sekcji: skills).

KROK 6: Umiejętności (Top Skills)

Zadbaj o potwierdzenie umiejętności.

Jeśli zależy Ci na potwierdzaniu specyficznych umiejętności, proś o to osoby, które miały do czynienia z Twoją ekspertyzą  w danej dziedzinie. Możesz zarządzać swoimi umiejętnościami, czyli zmieniać ich miejsce, w zależności od tego, co chcesz w danym momencie wyeksponować. Możesz usunąć te, które są już nieaktualne i dodać te, które są istotne teraz.

KROK 7: Rekomendacje

Proś o rekomendacje i udzielaj własnych.

Pisz rekomendacje (referencje) osobom, z których usług korzystasz i proś innych o rekomendacje dla siebie. Najlepiej zwrócić się do osoby, która dobrze Cię zna i uosabia profil Twojego idealnego klienta. Proś o referencje i kobiety, i mężczyzn, chyba że z jakichś powodów kierujesz swoją ofertę specyficznie do jednej płci. Zwróć się do osób, które mogą Ci napisać je w sposób przekonujący  i szczery.

KROK 8: Osiągnięcia

Wyeksponuj projekty, publikacje, dokumenty, certyfikaty .

LinkedIn pozwala na wyeksponowanie Twoich realizacji, prezentacji, dokumentów i innych źródeł, które znajdują się online. Możesz dodawać tutaj wywiady wideo, w których występujesz,  komentarze eksperckie dla prasy, prezentacje, zarejestrowane szkolenia, webinary itp.

KROK 9: Zainteresowania

Pokaż grupy i marki, które śledzisz.

Warto należeć do kilku grup branżowych, w których toczą się rozmowy na interesujące Cię tematy. Nazwy grup, które pojawią się na Twoim profilu, pokażą, że jesteś zainteresowany samorozwojem oraz że chcesz się dzielić swoją wiedzą ze społecznością. Uwaga: zanim poprosisz o dostęp przeczytaj uważnie opis lub regulamin grupy.

KROK 10: Influencerzy (osoby wpływowe)

Stwórz własną listę influencerów.

Pozwól innym, aby mówili za Ciebie! To, kogo lubisz, słuchasz i obserwujesz w mediach społecznościowych, może również określić Ciebie. Wybierz osoby, których pracę i dokonania cenisz lub z którymi dzielisz wspólne wartości. Postaraj się, aby Twoi influencerzy reprezentowali i kobiety, i mężczyzn. Twoja lista osób wpływowych  może posłużyć innym jako referencje! Zobacz moją listę kobiet, które warto obserwować na LinkedIn pod adresem  https://www.linkedin.com/pulse/10-liderek-opinii-które-warto-obserwować-na-linkedin-marta-smyrska/

KROK 11: Kontakty

Rozwijaj swoją sieć.

Twoja sieć kontaktów nie musi przekraczać 1000 osób, ale ważne jest, żebyś rozwijał ją świadomie i systematycznie. Dodawaj nowych klientów, kontrahentów bezpośrednio po nawiązaniu kontaktu. Zapraszaj tylko tych, których rzeczywiście znasz lub masz powód, aby ich poznać (napisz to w zaproszeniu!).

Zapytano mnie kiedyś, czy można tak manipulować  listą wyświetlanych kontaktów, aby wyeksponować VIP-ów. Nie znam sposobu, ale uczulam Cię ‒ nie wiesz, kto może coś dla Ciebie zrobić.

KROK 12: Publikacje

Publikuj istotne rzeczy!

Pulse to wewnętrzna platforma blogowa LinkedIn, która umożliwia Ci dzielenie się wiedzą i opiniami z innymi. Wykorzystuj Pulse, aby zapowiadać wpisy na Twoim blogu, kursy online i warsztaty, ale nie poprzestawaj na reklamie, w każdym wpisie daj odbiorcom konkretną wskazówkę lub informację. Skoro robi to Bill Gates, Ty również możesz zacząć.

Masz kłopot z zebraniem myśli i danych? Zobacz więcej w workbooku „Konto pracujące na LinkedIn

Konto pracujące na LinkedIn