Mastercard z blogerami na trzech kontynentach [Case Study]

Table of contents

Mastercard pokazał, że komunikacja w obszarze sektora finansowego może być prowadzona w sposób nieoczywisty, angażujący i ciekawy, a co najważniejsze – efektywny.

Wyzwaniem, z którym musiał się zmierzyć Mastercard, było promowanie płatności bezgotówkowych w czasie podróży zagranicznych, jednocześnie połączone z edukacją i spójne z głównymi filarami komunikacji marki. Kampania miała dotrzeć do nowych grup odbiorców – konsumentów, których pasje i zainteresowania zawierają się w szeroko pojętym lifestyle’u.

W tym celu zaangażowano do współpracy blogerów, zajmujących się odmienną tematyką, dzięki czemu możliwe było dotarcie do różnych grup docelowych. Musieli to być również autorzy, którzy często dokonują zakupów, związanych ze swoimi blogowymi zainteresowaniami i chętnie dzielą się takimi informacjami na blogu. Potrzebny był jednak element, który połączyłby wszystko w spójną całość.

Podróże jako motyw spajający kampanię

Podróże okazały się „strzałem w dziesiątkę”. Po pierwsze, z punktu widzenia marki, rosnąca liczba podróżujących Polaków sprawia, że transakcje transgraniczne stają się dla Mastercard coraz ważniejszym obszarem biznesowym. Rośnie tym samym potrzeba rzetelnych informacji na temat płacenia kartą w podróży. Po drugie, podróże to wspólny mianownik dla konsumentów o tak różnych zainteresowaniach lifestyle’owych. To bezcenne przeżycia, zaangażowanie i emocje, których kupić nie można. I w końcu podróże to temat, który pojawia się u wszystkich wybranych do kampanii blogerów.

Różny kierunek, jeden cel

Do współpracy zaproszono autorów trzech blogów: What Anna Wears – topowego bloga lifestyle’owego, Facet iKuchnia – popularnego bloga kulinarnego oraz MamyGadżety – cenionego bloga parentingowego. Pomimo tak odrębnej tematyki, wszystkich blogerów łączy pasja podróżowania. Zostali wysłani przez Mastercard na trzy różne kontynenty, do trzech różniących się od siebie miejsc. Wybór padł odpowiednio na: Australię, Europę (Hiszpania) i Azję (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Dobrane kraje nie tylko cechują się atrakcyjnymi, ale i odmiennymi widokami – są też idealnym podłożem do pokazania różnych „krajobrazów” płatności bezgotówkowych.

Właśnie do tej ostatniej kwestii blogerzy musieli być dobrze przygotowani, tak aby pisane przez nich teksty miały wartość merytoryczną i edukacyjną. Rola edukatora przypadła ekspertowi Mastercard, który w czasie warsztatów poszerzył wiedzę blogerów na temat bezgotówkowych płatności za granicą, specyfiki poszczególnych rynków, najnowszych trendów w tym obszarze oraz dostępnych produktów Mastercard.

3 części i 3 kontynenty

Projekt został podzielony na 3 części – w każdej z nich bloger odbył swoją podróż w ramach współpracy z Mastercard. Ustalono wspólnie plan komunikacyjny, by zachować spójność, a jednocześnie by każdy z autorów mógł działać w swoim stylu.

Blogerzy w swoich relacjach z wypraw publikowali porady z zakresu płatności bezgotówkowych oraz pokazywali swoje „przygody” z płaceniem podczas wizyt na bazarach, w wielkich centrach handlowych czy butikach rzemieślniczych. Dzięki temu udało się pokazać cały wachlarz miejsc – nie tylko tych „oczywistych” pod względem możliwości płatności bezgotówkowych.

Cała akcja została skonstruowana tak, by maksymalnie zaangażować konsumentów i wygenerować jak największą interakcję z marką. W osiągnięciu tego celu z pomocą przyszły najpopularniejsze platformy mediów społecznościowych – Instagram i Facebook, na których dano internautom możliwość podejmowania w czasie rzeczywistym decyzji zakupowych, które miały wpływ na wybory blogerów. Fani mieli zatem możliwość podejmowania „na żywo” wyboru, które bezcenne pamiątki od Mastercard blogerzy powinni przywieźć z podróży. Wszystkie zakupione przedmioty można było następnie wygrać w konkursach zorganizowanych przez blogerów.

Cel osiągnięty, czyli efekty kampanii

Czy ta nietypowa akcja, promująca obszar płatności bezgotówkowych, zdała egzamin? Okazuje się, że projekt był nie tylko efektowny, ale też niezwykle efektywny – kluczowe dla Mastercard przekazy dotarły do ponad miliona odbiorców, generując blisko 80 tysięcy reakcji fanów blogerów w ich kanałach społecznościowych, w tym 40 tys. polubień i aż 6,5 tys. komentarzy, które były bardzo pozytywne i entuzjastyczne. W akcję głosowania na wybrane pamiątki włączyło się ponad 4,6 tys. osób. Warto zwrócić uwagę, że na tym etapie uczestnicy głosowania nie otrzymywali nic w zamian – dopiero w konkursie mieli szansę walczyć o nagrody. To tylko podkreśla imponujący wynik kampanii.

Akcja „Mastercard z blogerami na trzech kontynentach” okazała się bardzo trafnym pomysłem na rozpowszechnianie wiedzy na temat płatności bezgotówkowych, promowanie oferty Mastercard i budowanie zaangażowania oraz pozytywnych skojarzeń z marką. Miała ona charakter długofalowy -rozpoczęła się w marcu 2017 roku i zakończyła w lutym 2018. Projekt został nagrodzony brązem w kategorii Finanse w konkursie Złote Spinacze 2018.