Kogo szukają pracodawcy w PR? Pytania na rozmowę kwalifikacyjną cz. 1

Table of contents

PR nie jest łatwy. Co roku zajmuje (zasłużone) miejsce w pierwszej dziesiątce najbardziej stresujących zawodów świata według rankingu CareerCast. Ma też swoje bolączki, z którymi zmaga się lepiej lub gorzej, i wyzwania, które stara się podjąć. Mimo to chętnych do pracy w tej branży nie brakuje, a sama branża – zarówno w Polsce, jak i na świecie – stale się rozwija i poszerza swoje kompetencje.

Czego oczekuje dziś od Ciebie rynek? Jakich pytań możesz spodziewać się na rozmowie rekrutacyjnej? O odpowiedź poprosiłam kilku zaprzyjaźnionych ekspertów. Na pierwszy ogień wrzucamy kompetencje, jakich wymaga się od osoby aplikującej na stanowisko PR Manager [w kolejnych odcinkach weźmiemy się za Specjalistę ds. PR i Junior Consultanta]. Wypowiadają się: Ewa Mittelstaedt z Monday, Magdalena Górak z Profeiny oraz Grzegorz SzczepańskiHill+Knowlton Strategies Poland.

Ewa Mittelstaedt, prezes zarządu, Monday

Ewa Mittelstadt

Kompetencje

Myślę, że większość z nas zna oczywiste cechy i umiejętności dobrego menedżera, takie jak dostrzeganie szerszego kontekstu (w którym działają ludzie i znajdują się prowadzone projekty), definiowanie i zrozumienie celu, charyzma, głęboka wiedza, zaangażowanie czy umiejętność myślenia projektowego oraz słuchania klientów i zespołu. Poza oczywistościami bardzo ważny dla nas jest zdrowy rozsądek połączony z kreatywnością i elastycznością. To nieoczywiste połączenie okazuje się dziś niezbędne. Działanie idealnie zgodnie ze sztuką zarządzania staje się wyjątkowo trudne, kiedy rzeczywistość jest coraz mniej przewidywalna, a wszystko dzieje się natychmiast i równocześnie. Możemy zapomnieć o schematach, musimy szukać dobrych odpowiedzi tu i teraz. Oczywiście, żeby odpowiedzi były dobre, potrzebny jest solidny fundament w postaci ogromnej wiedzy i doświadczenia menedżerskiego, ale to właśnie zdrowy rozsądek, kreatywność i elastyczność decydują o końcowym sukcesie. Cechy, które jeszcze niedawno byłyby miłym dodatkiem do obrazu dobrego i skutecznego menedżera, dziś nabierają nowego znaczenia. Pozytywne podejście i poczucie humoru stały się szczególnie ważne. Nietrudno o frustrację, kiedy zadania do wykonania się mnożą, doba nie chce się wydłużać, a presja na dostarczenie natychmiastowych rezultatów rośnie.

Menedżer, który w krytycznej sytuacji potrafi wziąć głęboki oddech, znaleźć wyjście z sytuacji i zmotywować zespół, jest prawdziwym skarbem. Dobry kierownik zawsze, w każdej sytuacji pozostaje przede wszystkim człowiekiem, a nie chowa się za autorytetem swojego stanowiska. Rozumie swój zespół, jego potrzeby, oczekiwania i potrafi tak połączyć układankę cech i kompetencji jego członków, żeby osiągnąć idealną całość. To dla nas bardzo ważne – z dumą mogę powiedzieć, że mamy absolutnie wyjątkowy zespół, stworzony z indywidualistów, niezwykłych umysłów i silnych osobowości. To ludzie, którzy od swoich menedżerów oczekują szacunku, zrozumienia i dobrze zaprojektowanej przestrzeni do pracy. Nasi menedżerowie potrafią docenić wyjątkowość swoich ludzi i zarządzają nimi z uwzględnieniem ich potrzeb.

O co pytam?

  • Twoją rolą jest zbudowanie zespołu – od czego zaczniesz?
  • Jakie pytania zadasz sobie na początku, co będziesz przede wszystkim brać pod uwagę? 
  • W jaki sposób podejdziesz do rozwijania kompetencji swojego zespołu? 
  • Jakie pytanie zadasz sobie na początku pracy nad dowolnym projektem? 
  • Jakie cechy powinien mieć według ciebie wymarzony pracodawca i czego od nas oczekujesz?

Magdalena Górak, szefowa agencji, Profeina

Magdalena Górak

Kompetencje

Dobry menedżer w firmie takiej jak nasza to przede wszystkim osoba dostrzegająca zarówno szanse, jak i ryzyko. Szukam ludzi o szerokich horyzontach, którzy nie tylko będą potrafili spojrzeć na potrzeby naszych klientów przez pryzmat znanych sobie narzędzi i umiejętności, ale też będą patrzeć w przyszłość, przewidywać i mądrze doradzać lub odradzać. Absolutnie kluczowe jest też u menedżera poczucie odpowiedzialności. Nie tylko za wyniki klientów, ale też za firmę, na której pozycji rynkowej menedżerowi powinno zwyczajnie zależeć. Menedżer musi mieć też potrzebę wpływania na wizję i działalność firmy. Na pewno zadałabym takie pytania, które pozwalają nieco lepiej poznać człowieka i jego motywację, ponieważ twarde umiejętności sprawdzamy przed spotkaniem za pomocą krótkich, ale wymagających zadań.

O co pytam?

  • Dlaczego odpowiedziałaś na nasze konkretne ogłoszenie rekrutacyjne? 
  • Co możesz wnieść do naszej agencji? 
  • Z czego w swoim życiu zawodowym jesteś dumny? 
  • Co udało ci się ulepszyć lub stworzyć w poprzednim miejscu pracy? 
  • Czym się interesujesz i jak spędzasz wolny czas? 
  • Co ostatnio przeczytałeś? 
  • Jakie aplikacje masz zainstalowane na swoim telefonie?  Gdzie się widzisz za 5 lat?

Grzegorz Szczepański, CEO, Hill+Knowlton Strategies Poland

Grzegorz Szczepański

Kompetencje

W moim zespole każda osoba na kierowniczym stanowisku musi mieć następujące kompetencje: Ciekawość – jest konieczna do ciągłego poszukiwania informacji o uwarunkowaniach, w których funkcjonują nasi klienci, zrozumienia ich branży, a także do poznawania perspektywy wszystkich istotnych interesariuszy i rozumienia uwarunkowań społeczno-ekonomicznych wpływających na działalność naszych klientów.

Ciekawość jest też niezbędna do stałego poszerzania wiedzy oraz indywidualnego repertuaru metod współpracy z klientem i zespołem kolegów z agencji.

Odwaga – jest tą unikalną postawą, która odróżnia coacha od doradcy PR. Jest nieodzowna, by w krytycznych momentach współpracy z klientem – kiedy waży się reputacja firmy, dla której pracujemy – powiedzieć z życzliwą stanowczością, jaki kurs działań należy obrać.

Empatia – inteligencja emocjonalna stanowi niezbędną kompetencję osobistą umożliwiającą budowanie trwałych relacji z klientami i kolegami w pracy. Nie wyobrażam sobie współpracy z osobami na kierowniczych stanowiskach, które nie mają tej cechy.

Integralność – podstawowe zadanie doradcy PR to budowanie relacji opartych na zaufaniu i prawdzie, co stało się szczególnie trudne w dobie postprawdy i dezinformacji. Takie zadanie mogą według mnie wykonywać wyłącznie osoby głęboko uczciwe.

O co pytam?

Na rozmowie rekrutacyjnej każdemu przyszłemu pracownikowi – bez względu na stanowisko – zadaję to samo najważniejsze pytanie: „W czym jesteś mistrzem świata?” lub inaczej: „W czym nie masz sobie równych?”. Może się to wydać dziwne, zwłaszcza w czasach, kiedy większość rekrutujących próbuje rozpoznać słabe strony kandydatów, ale dla mnie to absolutnie podstawowa wiedza, ponieważ wielkość naszego zespołu możemy zbudować tylko na sumie najmocniejszych stron wszystkich jego członków.

Materiał pochodzi z e-booka „Praca w PR. Rynek i wymagania pracodawców”. Możesz go pobrać, klikając w poniższą grafikę i wypełniając formularz dostępny na stronie www:

Praca w PR