RODO, „Kobiety-pistolety”, kryzys Green Caffe Nero. Te teksty czytaliście najchętniej

Table of contents

Rok 2018 należał do RODO. Widać też, że coraz bardziej zwracacie się w kierunku analityki i danych w content marketingu. Trzymaliście rękę na pulsie, gdy piszemy o tym, jak działania PR realnie wpływają na biznes i czy w przyszłości praktycy tego zawodu w maratonie z marketingowcami będą musieli złapać zadyszkę. Ciekawiło Was, jak Green Caffee Nero wychodziło z kryzysu.

PS Jeśli jeszcze zastanawiacie się, które kobiety w PR i marketingu rządzą – przypominamy podsumowanie Edyty (temat to strzał w dziesiątkę, a „kobiety-pistolety” na długo przejęły nasze analyticsowe słupki).

Te teksty czytały się u nas najlepiej:

RODO w PR: jak wdrożyć je w Twojej firmie? [e-book].

W e-booku pisujemy, co tak naprawdę się zmieni. Wyjaśniamy, jakie obowiązki informacyjne i organizacyjne na Tobie ciążą oraz jak możesz przeprowadzić audyt i zaprojektować wewnętrzne procedury w swojej firmie. Analizujemy klauzule, na które powołują się inni, a także podpowiadamy, jak monitorować i ewidencjować procesy.

Dane w content marketingu – jak o nich mówić, jak je czytać i jak je rozumieć? 5 wniosków po szkoleniu z Janiną Bąk.

Gdyby czas był z gumy, pewnie tak jak Wy, też chętnie pojawiałabym się na większości eventów branżowych. Kiedy nie ma na to szans, a bardzo chcę uszczknąć coś z warsztatów, z pomocą przychodzą znajomi. W skrócie 5 wniosków ze szkolenia z Janiną Bąk <3 na zaproszenie Monday, które zebrał Adam Kozłowski.

Kryzysowy aromat kawy… [Green Caffe Nero case study]

Jak wyjść z kryzysu wizerunkowego obronną ręką i jeszcze zyskać uznanie odbiorców? Ta trudna sztuka udała się Green Caffe Nero. Kilka cennych spostrzeżeń Moniki Kaczmarek-Śliwińskiej.

Tworzenie, analityka i marketing treści, 12 narzędzi przydatnych w content marketingu (i nie tylko).

Na rynku jest wiele narzędzi, które usprawniają pracę marketerów i PR-owców. Praktycznie na każdą marketingową potrzebę znajdzie się jakaś odpowiedź w postaci aplikacji, rozwiązania, technologii, która ma ułatwić nam życie. Adam Kozłowski z Monday przedstawia rozwiązania, z których sam korzysta najczęściej. Bardzo przydatne!

Światła, publiczność…AKCJA! Czyli rzecz o trudnej sztuce wystąpień publicznych.

Światła, akcja i na moment czujemy, że słowa „wiem, że nic nie wiem” są nam bliższe bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Jakich błędów unikać, by ostatecznie nie trafić na czarną listę pt.: „tego Pana/Pani już nie słuchamy”?

PR to nie tylko „fajne” pomysły. Jak jego efekty przekładają się na biznes?

PR to inwestycja, która zwraca się powoli. Ciężko obserwować wspólne efekty pracy, gdy współprace agencji-firm są zawierane na pół roku. Fakt 2: Zdarzają się też klienci, którzy rozmowy z agencją zaczynają od pytania „A po co nam ten cały PR?”. Dlaczego to złe podejście i jak PR wspiera biznes dużych graczy?

6 małych kroków do wielkiej efektywności. Jak sprytnie pogodzić pracę konceptualną i operacyjną

Jesteś specjalistą ds. PR i łączysz w swojej roli oba rodzaje zadań: operacyjne i konceptualne. Czy to się da pogodzić? Okazuje się, że tak i jest na to kilka patentów. I nawet masz więcej czasu dla siebie.

Jesteś CEO? Zadbaj o swoją reputację! Podpowiadamy, jak to zrobić.

Reputacja wpływa na biznes. A jeśli wiesz, że ten temat pojawia się podczas panelu Forum Ekonomicznego w Krynicy to wiedz, że coś się dzieje. My zgłębiamy temat wraz z kilkoma prezesami, ale i ekspertami ds. wizerunku.  Jeśli sam/-a prowadzisz swój biznes i jesteś gotowy/-a, by popracować nad swoim wizerunkiem – ten tekst jest dla Ciebie.

Rewolucja, śmierć czy zadyszka. Jaka przyszłość czeka PR?

Czy ratunkiem dla PR-u jest stałe podnoszenie jakości usług PR, dalsza standaryzacja mierzalności działań (celem wykazywania ROI, dla łatwego porównania z marketingiem)? Jakie wyzwania w tym zakresie czekają duże agencje sieciowe i czy przyszłość nie będzie należeć do mniejszych firm doradczych, oferujących tak wyspecjalizowane usługi? A może jest tak, jak zauważa Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole: „dziś – w nowych czasach, kiedy codziennie zalewa nas ocean danych – rolą PR-u powinno być przede wszystkim ułatwianie dostępu do wiedzy”.

O to, jak to jest z tym PR-em, podpytałam przedstawicieli agencji, ale też PR-owców firm – którzy ostatecznie zdecydują, z kim będą współpracować.

Zachęcić i zatrzymać. Co publikować w biurze prasowym?

Mówisz: „w internecie każdy może być twórcą”, myślisz: bloger, YouTuber czy szerzej – influencer. Tymczasem autorami w sieci są też marki, które zaopatrzone w odpowiedni content mogą zamienić swoje biura prasowe w wirtualne redakcje. Co serwować (oprócz zmian w firmie, case’ów, nowych produktów), by zbudować długotrwałą relację z odbiorcą-czytelnikiem, który z apetytem wróci po więcej?

 Nie ma nudnych marek. Jest tylko słaba komunikacja.

Trudna branża? Produkt czy usługa skazane na nudną i mało atrakcyjną komunikację? A może po prostu nie masz na nią pomysłu? Nowoczesne kanały komunikacji i narzędzia marketingowe są coraz bardziej dostępne i umożliwiają prowadzenie działań komunikacyjnych dla praktycznie każdej branży. Musisz tylko chcieć… i wiedzieć, do kogo „mówisz”.

Kobiety-Pistolety, czyli kaliber, który w PR i marketingu się liczy.

Anna Mościcka, Joanna Drabent, Janina Daily, Anna Iller, Anna Jadwiga Orzech czy Julia Izmałkowa. To tylko kilka nazwisk na tej liście. Co je łączy? Edyta Kowal: „(…) swoją pracą na maksa mnie inspirują i ani na moment nie spuszczają z tonu. Od razu zaznaczam – kolejność nie ma znaczenia, a lista nie jest kompletna. Liczę na to, że pomożecie mi ją uzupełnić – bo z pewnością i Wy znacie kobiety-pistolety, które MUSZĄ się tu znaleźć”. Kiedy (współ)pracujesz z fachowcami, którzy dają Tobie i branży pozytywnego kopa, sam wymagasz od siebie jeszcze więcej i… jesteś zwycięzcą.


To czytaliście najchętniej w tym roku, ale uwierzcie: tego jest więcej. Chcecie być na bieżąco? Nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera.