Personal branding w pracy PR-owca

Table of contents

Ostatnio dużo mówi się o personal brandingu, promocji marki i budowie własnego wizerunku. Z różnych stron dostajemy wskazówki i podpowiedzi, jakich narzędzi mamy użyć, w co zainwestować i w jaki sposób promować się w środowisku branżowym. Ale zacznijmy od początku i zadajmy sobie podstawowe pytania – w jakim celu? Czy pomoże nam to w codziennej pracy PR-owca?

Moim zdaniem pomoże i to bardzo. Wiem to z własnego kilkunastoletniego doświadczenia, zdobytego przy komunikowaniu nowych technologii. Z liderami opinii, dziennikarzami i przedstawicielami różnych branż mamy styczność na co dzień. Wydawać by się mogło, że nie każdy z nich buduje swoją markę osobistą. Jest w tych trochę prawdy, ponieważ świadomie może nie, ale w efekcie podejmowanych przez siebie działań – owszem. 

Masz pomysł. Od razu wiesz, kogo poprosić o opinię

To właśnie efekt pracy nad własnym wizerunkiem. Osoby z silną marką osobistą są bardzo wyraziste i łatwo wyłonić je z branży. Weźmy na przykład temat innowacji i nowych technologii, od razu przed oczami pojawia nam się postać światowego wizjonera, jakim był Steve Jobs. Doskonale wiemy, co stworzył, z czego zasłynął i w jakim segmencie posiadał rozbudowaną wiedzę.

Proces przywoływania na myśl eksperta tak samo działa w naszym najbliższym otoczeniu. Kontaktując się z dziennikarzem, nie zawsze musimy wyszukiwać, kto pracuje w danym segmencie. Po kilku latach w branży jesteśmy w stanie skojarzyć nazwisko ze specjalizacją w kilka sekund.

Nie wiem, skąd Cię znam

W dobie Internetu, social mediów i różnorodnych narzędzi komunikacyjnych opcji do promocji siebie jest mnóstwo. Instagram dał nam wszystkim możliwość uplasowania się w wybranej przez siebie kategorii. 

Wrzucasz zdjęcia gadżetów, książek technicznych, filmiki z konferencji technologicznej? Będziesz uplasowany jako osoba interesująca się nowymi technologiami i nowinkami technicznymi. Pokazujesz, że ważna jest dla Ciebie aktywność fizyczna, ale wstawiasz również swoje zdjęcia podczas pracy np. przy laptopie a przy okazji komunikujesz, że jesteś kreatorem treści? Odbiorca już przypisał Cię do odpowiedniej szufladki, wie w czym się specjalizujesz i jaki styl życia prowadzisz.

Oczywiście wszystkie komunikaty należy traktować z przymrużeniem oka. Inni widzą i uczestniczą w tym, co chcemy im pokazać. Jednakże praca nad własnym wizerunkiem tak właśnie wygląda.

Po kilku latach pracy w tej samej branży, zaczynamy mieć styczność z tymi samymi osobami. Oczywiście – zmieniają stanowiska, firmy, lecz specjalizację nie zawsze. Coraz częściej, dzięki mediom branżowym, kanałom social media wiemy, czym dane osoby się zajmują. Ich zdjęcia przewijamy kilkakrotnie w ciągu tygodnia, a gdy dochodzi do osobistego spotkania, mamy wrażenie jakbyśmy się znali, mimo iż wcześniej kontakt osobisty a nawet internetowy nie został nawiązany. To również jest jeden z efektów właściwego wykorzystania kanałów komunikacyjnych stosowanych przy personal brandingu.

PR-owiec, czyli ja

Przytoczone przykłady pokazują, że z silnymi markami osobistymi stykamy się na co dzień. A jak dbanie o własny wizerunek może nam pomóc w codziennej pracy? 

Obecność na konferencjach branżowych, w mediach i kanałach social media plasuje nas w pewnej kategorii. W praktyce oznacza to, że dziennikarze wiedzą, do kogo się zwrócić o opinię w danych tematach lub gdy poszukują ekspertów do przygotowywanych przez siebie materiałów.

Nowi klienci doskonale zdają sobię sprawę, że specjalizujesz się w ich branży, masz doświadczenie, umiejętnie prowadzisz komunikację i powierzone Ci zadania. 

Jeżeli prowadzisz swoją firmę masz też dużo większą szansę i możliwości przy powiększaniu zespołu. Nowi współpracownicy, już na starcie wiedzą, w jakiej specjalizacji będą się rozwijać i przy jakich projektach pracować. Dzięki temu świadomie podejmują decyzję o współpracy a Ty oszczędzasz czas, zyskując przy tym pracownika niemalże szytego na miarę.

Jako pracodawca musisz też bardzo mocno przemyśleć pracę nad wizerunkiem swoich pracowników. Nie możesz polegać tylko na jednej osobie, dlaczego. Wyobraź sobie sytuację, że dana osoba, na której wizerunku oparta była cała komunikacja i firma – odchodzi. Zmienia pracę, branżę, zakłada własną firmę. I co teraz? W najgorszym wypadku, wszyscy Klienci podążają za nią a Ty zostajesz sam.

PR-owcy coraz częściej wychodzą z cienia, chwalą się swoimi publikacjami, osiągnięciami, organizacją eventów czy innymi aktywnościami. Dla firmy, w których pracują to bardzo dobry znak, ale nie należy zostawiać ich samych sobie. Pracuj nad swoim wizerunkiem i innych pracowników. Stwórz firmę pełną ekspertów, zamiast jednego eksperta i jego zaplecza. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której po stracie jednej osoby całą pracę i siłę marki będziesz musiał budować od zera.  

 W jaki sposób zadbać o swój wizerunek?

#1 Zastanów się, jak chcesz być postrzegany przez osoby ze swojej branży.

#2 Wybierz odpowiednie kanały, które pomogą Ci przy realizacji Twoich założeń (np. blog, Linkedin, Facebook, Instagram).

#3 Bądź obecny na konferencjach, wydarzeniach, meet-upach branżowych.

#4 Udzielaj się w tematach, które są bliskie Twojemu profilu zawodowemu.

#5 Zadbaj o każdy szczegół Twojego wizerunku – zdjęcia, język komunikacji, ubiór.

#6 Wytrwałość i regularność. Ustal sobie harmonogram publikacji i trzymaj się go.