Newsroom od środka: kto pracuje na Twój sukces?

Wirtualna Polska to nie tylko portal informacyjny. To gazeta i telewizja w jednym. W naszych serwisach powstaje kilkaset materiałów dziennie: tekstów i realizacji wideo. Piszemy o wielkiej polityce, informujemy o największych wydarzeniach w Polsce i na świecie, zajmujemy się stylem życia, popkulturą, technologiami i motoryzacją. Relacjonujemy wydarzenia sportowe, zajmujemy się tematyką finansową. To ogromna machina, która musi pracować perfekcyjnie, by każdego dnia docierać jak najszybciej i z jak najpełniejszą informacją do kilku milionów Polaków.

Jak to robimy?

Przygotowanie treści leży w rękach pionu wydawniczego. Na jego czele stoi redaktor naczelny WP, który zarządza pracą redaktorów naczelnych poszczególnych serwisów.

Największym obszarem są Informacje, w skład których wchodzą WP Wiadomości, WP Opinie, WP Magazyn oraz serwis wawalove.pl. Informacje tworzą największy newsroom w WP.

Szef newsroomu

Newsroomem zarządza redaktor naczelny Informacji i Publicystyki. On też jest szefem strony głównej WP. Szef newsroomu, razem z redaktorami naczelnymi innych obszarów i szefem newsroomu Telewizji WP, każdego dnia mierzy się z pytaniem: „Czym żyje Polska?”. To do redaktora naczelnego Informacji należy decyzja, jak będzie wyglądała strona główna, on prowadzi codzienne kolegia newsroomu (jego rolą jest koordynacja pracy podległych mu serwisów) oraz kolegia całego pionu wydawniczego. Odpowiada za politykę wydawniczą strony głównej, układa plan dnia dla wszystkich redakcji i rozlicza je z realizacji stawianych celów. Redaktor naczelny ściśle współpracuje z Telewizją WP.

Wydawcy strony głównej

Szefowi newsroomu podlega zespół wydawców SG. Ich praca odbywa się w systemie dwuzmianowym, 7 dni w tygodniu. Wydawcy SG są odpowiedzialni za wdrożenie planu dnia ułożonego przez redaktora naczelnego. Do zadań wydawców należy pilnowanie newsowości strony, rotowanie materiałami zleconymi przez wydawców prowadzących serwisy. Wydawcy SG decydują, jaki kontent trafia na stronę główną WP. Na bieżąco zamawiają materiały w serwisach, opiniują je i odsyłają do poprawy, jeśli materiały nie spełniają zasad polityki wydawniczej WP.

Redaktorzy i reporterzy

W newsroomie pracuje kilkudziesięciu redaktorów i reporterów. Każdy z nich ma do napisania określoną liczbę tekstów. To od tempa ich pracy zależy newsowość strony głównej WP.

Redaktorzy zajmują się przede wszystkim pisaniem krótkich tekstów informacyjnych. Kiedyś były to głównie materiały agencyjne, dziś stanowią one niewielki procent naszych tekstów. Każdy materiał musi być atrakcyjny nie tylko treściowo, musi zawierać dobre zdjęcia oraz wideo intencjonalne (tworzone przez zespół social video lub/i reporterów WP). Redaktorzy pracują w systemie zmianowym. W ciągu dnia są cztery zmiany, dyżury nakładają się na siebie. Piąta zmiana obejmuje godziny nocne. Rolą redaktorów nocnych jest przygotowywanie tekstów oraz pilnowanie newsowości strony.

Pisaniem dłuższych tekstów, zdobywaniem informacji zajmują się reporterzy, którzy zaczynają dzień od kolegium newsroomu. W czasie kolegium reporterzy zgłaszają propozycje tematów. Wówczas też podejmowana jest decyzja, do których materiałów powstanie wideo, który materiał zostanie przygotowany z Telewizją WP.

Zespół social

W ramach newsroomu funkcjonuje zespół social, który prowadzi profile WP na Facebooku i Twitterze. Rolą wydawców social jest jak największe angażowanie użytkowników WP, zachęcanie ich do przeczytania najciekawszych materiałów, które powstały w Wirtualnej Polsce. Wydawcy social sami też tworzą materiały, które najbardziej „grzeją” w mediach społecznościowych. Ponieważ największe zasięgi na Facebooku można osiągnąć dzięki relacjom live, nasi dziennikarze coraz częściej jadą na miejsca wydarzeń, z których prowadzą transmisje na żywo (nagrywając je telefonem komórkowym). Transmisje udostępniane są zarówno na naszych profilach na Facebooku, jak i na stronie głównej WP.

W zespole pracują też redaktorzy, którzy codziennie przygotowują social video do najgorętszych materiałów na WP.

Zespół treści PREMIUM

W ramach tego zespołu działają WP Opinie oraz WP Magazyn. Materiały, które ukazują się w ramach tych serwisów, przygotowują zarówno dziennikarze WP, jak i autorzy zewnętrzni. Są to znani publicyści i komentatorzy życia publicznego.

Chcesz wzmocnić swój dział contentowy i dowiedzieć się więcej na temat zarządzania biurem prasowym? Pobierz naszego ebooka: