Informacja prasowa – jak ją (dobrze) napisać w 2019 roku? [+ przykłady]

[Przykłady informacji prasowych znajdziesz poniżej]

Jedno z najstarszych narzędzi w arsenale każdego PR-owca. Choć niewielu się do tego przyznaje, dziennikarze często z niej korzystają. Jak ją tworzyć, by spełniała swoją rolę?

Nie uważam, żeby informacja prasowa była najlepszym narzędziem, jakie mamy do dyspozycji w pracy z mediami. To, czy – i jak – po nią sięgamy, powinno być jednak uwarunkowane zarówno preferencjami grupy docelowej (z reguły są to konkretni dziennikarze czy redakcje), jak i tematem, o którym chcemy napisać. Po informacje prasowe sięgamy jednak stosunkowo często, dlatego warto zadbać o to, by stale poprawiać swój warsztat.

Zanim zaczniesz pisać informację prasową, zbierz najważniejsze informacje, które odpowiedzą na podstawowe pytania:

  • co?
  • kto?
  • gdzie?
  • kiedy?
  • dlaczego?
  • jak?

Te odpowiedzi powinny się znaleźć w treści materiału. W miarę możliwości, zbierz także dodatkowe „zasoby” w postaci cytatów, grafik, filmów wideo czy dokumentów.

Przy tworzeniu informacji prasowej tytuł i lead (wstęp znajdujący się po tytule i stanowiący krótkie podsumowanie całego materiału) zostawiam na sam koniec, zaczynając od pierwszego akapitu. Jeśli korzystasz z Prowly, po prostu dodawaj każdy akapit tekstu w postaci osobnego elementu, jak poniżej. Gdy kopiujesz gotową treść z edytora tekstu (np. MS Word), poświęć chwilę i wklej każdy akapit jako osobny element. Możesz oczywiście wkleić całość do jednego, ale po publikacji nie będzie on tak czytelny, jak w pierwszym przypadku.

Jak napisać dobrze informacje prasową

W wypadku tekstów dłuższych niż dwa-trzy akapity, koniecznie “połam” je wizualnie stosując wytłuszczenia najważniejszych fragmentów lub nagłówki między akapitami. Dzięki temu ułatwisz odbiorcy przyswojenie i zrozumienie informacji, co jest kluczowe, jeśli starasz się o publikacje lub kontakt zwrotny. Aby dodać nagłówki w Prowly skorzystaj z takich elementów, jak tytuł (subtitle) lub podtytuł (subtitle).

 

Tytuł. Jak napisać informację prasową

 

Jeśli nie jest Ci obce SEO, twórz nagłówki z użyciem słów kluczowych, na które pozycjonujesz się w sieci 🔎

Jeśli dysponujesz jakimikolwiek grafikami lub filmami wideo powiązanymi z ogłoszeniem (zdjęcia, wizualizacje, mockupy itp.), koniecznie wrzuć je w treść materiału. W ten sposób uatrakcyjnisz materiał i przełamiesz nudną formę informacji prasowej, tym samym angażując odbiorcę. Nie martw się zbyt dużym rozmiarem plików graficznych – informacje prasowe na Prowly skalują się do rozdzielczości ekranu odbiorcy w ten sposób, by wyglądały dobrze na smartfonie, tablecie czy redakcyjnym komputerze.

Wrzucaj grafiki i filmy – takie informacje prasowe wyglądają znacznie przyjemniej dla oka niż tradycyjne bez obrazków

large_Grafiki_w_informacji_prasowej

Jeśli pozwala na to temat materiału, możesz też korzystać z emoji, zamieszczając je w treści akapitów, w nagłówkach lub w tytule. Ja korzystam z tych – po prostu wybierz odpowiednią i wklej ją do tekstu 💪🙉

Przygotowane wcześniej cytaty również warto wyróżnić. Możesz w tym celu użyć zwykłej kursywy (w większości edytorów skrót ‘control’ (Windows) lub ‘command’ (Mac) + ‘i’). W Prowly służy do tego element ‘quote’ – wklej do niego cały cytat i odpowiednio podpisz autora.

The end is near

Gdy już główna treść informacji prasowej jest gotowa, wróćmy do początku. Teraz stworzenie tytułu i leadu powinno być bardzo proste :) Postaraj się, by tytuł był chwytliwy, a jeśli tworzysz treści pod kątem pozycjonowania w sieci, by zawierał także ważne dla Ciebie słowa kluczowe. Lead natomiast powinien być skondensowaną informacją prasową w formie trzech-czterech wierszy tekstu.

Na sam koniec dodaj tzw. boiler plate zawierający podstawowe informacje na temat firm i osób, których dotyczy ogłoszenie. Nie zapomnij także zostawić namiarów na siebie lub inną osobę kontaktową. A jeśli Google Analytics nie jest Ci obcy, dodaj kody UTM do najważniejszych linków znajdujących się w tekście – dzięki temu możesz później śledzić ruch wynikający z tego materiału (dziennikarze często umieszczają takie kody UTM w publikowanych przez siebie tekstach online – to najprostszy sposób, by śledzić efektywność informacji prasowej).

Teraz pozostaje już tylko publikacja informacji prasowej i wysyłka do mediów. Jeśli chcesz zobaczyć, jak przygotować maila na tę okazję, zapraszam do mojego tekstu na ten temat.

Przykłady informacji prasowych

Jeśli potrzebujesz inspiracji do stworzenia własnego newsa, który zaangażuje dziennikarzy, zerknij na poniższe przykłady informacji prasowych. Każdy przykład reprezentuje inne branże i firmy:

Informacja prasowa o nowej wspołpracy partnerskiej

Uczelnia Łazarskiego akademickim Partnerem The Color Run

Informacja prasowa o nagrodzie

Radiozet.pl największym serwisem radiowym

Informacja prasowa o nowym pracowniku

Magda Wosińska dołącza do Prowly 💪

Informacja prasowa o rebrandingu

Zmiany w Monday – więcej niż rebranding

Informacja prasowa o otwarciu nowego lokalu

Otwarcie Etno Cafe Marszałkowska

Informacja prasowa o wydarzeniu

II edycja Fashion Square w Krakowie

 


Nadal piszesz informacje prasowe w Wordzie? Zobacz, jak Twoje życie zmieni się z naszą aplikacją.