Informacja prasowa – jak ją (dobrze) napisać?

Jedno z najstarszych narzędzi w arsenale każdego PR-owca. Choć niewielu się do tego przyznaje, dziennikarze często z niej korzystają. Jak ją tworzyć, by spełniała swoją rolę?

Nie uważam, żeby informacja prasowa była najlepszym narzędziem, jakie mamy do dyspozycji w pracy z mediami. To, czy – i jak – po nią sięgamy, powinno być jednak uwarunkowane zarówno preferencjami grupy docelowej (z reguły są to konkretni dziennikarze czy redakcje), jak i tematem, o którym chcemy napisać. Po informacje prasowe sięgamy jednak stosunkowo często, dlatego warto zadbać o to, by stale poprawiać swój warsztat.

Zanim zaczniesz pisać informację prasową, zbierz najważniejsze informacje, które odpowiedzą na podstawowe pytania:

  • co?
  • kto?
  • gdzie?
  • kiedy?
  • dlaczego?
  • jak?

Te odpowiedzi powinny się znaleźć w treści materiału. W miarę możliwości, zbierz także dodatkowe „zasoby” w postaci cytatów, grafik, filmów wideo czy dokumentów.

Przy tworzeniu informacji prasowej tytuł i lead (wstęp znajdujący się po tytule i stanowiący krótkie podsumowanie całego materiału) zostawiam na sam koniec, zaczynając od pierwszego akapitu. Jeśli korzystasz z Prowly, po prostu dodawaj każdy akapit tekstu w postaci osobnego elementu, jak poniżej. Gdy kopiujesz gotową treść z edytora tekstu (np. MS Word), poświęć chwilę i wklej każdy akapit jako osobny element. Możesz oczywiście wkleić całość do jednego, ale po publikacji nie będzie on tak czytelny, jak w pierwszym przypadku.

Jak napisać dobrze informacje prasową

W wypadku tekstów dłuższych niż dwa-trzy akapity, koniecznie “połam” je wizualnie stosując wytłuszczenia najważniejszych fragmentów lub nagłówki między akapitami. Dzięki temu ułatwisz odbiorcy przyswojenie i zrozumienie informacji, co jest kluczowe, jeśli starasz się o publikacje lub kontakt zwrotny. Aby dodać nagłówki w Prowly skorzystaj z takich elementów, jak tytuł (subtitle) lub podtytuł (subtitle).

 

Tytuł. Jak napisać informację prasową

 

Jeśli nie jest Ci obce SEO, twórz nagłówki z użyciem słów kluczowych, na które pozycjonujesz się w sieci 🔎

Jeśli dysponujesz jakimikolwiek grafikami lub filmami wideo powiązanymi z ogłoszeniem (zdjęcia, wizualizacje, mockupy itp.), koniecznie wrzuć je w treść materiału. W ten sposób uatrakcyjnisz materiał i przełamiesz nudną formę informacji prasowej, tym samym angażując odbiorcę. Nie martw się zbyt dużym rozmiarem plików graficznych – informacje prasowe na Prowly skalują się do rozdzielczości ekranu odbiorcy w ten sposób, by wyglądały dobrze na smartfonie, tablecie czy redakcyjnym komputerze.

 

large_Grafiki_w_informacji_prasowej

Wrzucaj grafiki i filmy przy użyciu elementu ‘middle hero image’ i ‘middle hero video’ – tak wrzucone materiały wyglądają znacznie przyjemniej dla oka niż tradycyjne galerie.

Prowly PR Software – Demo Video from Prowly PR Software on Vimeo.

Jeśli pozwala na to temat materiału, możesz też korzystać z emoji, zamieszczając je w treści akapitów, w nagłówkach lub w tytule. Ja korzystam z tych – po prostu wybierz odpowiednią i wklej ją do tekstu 💪🙉

Przygotowane wcześniej cytaty również warto wyróżnić. Możesz w tym celu użyć zwykłej kursywy (w większości edytorów skrót ‘control’ (Windows) lub ‘command’ (Mac) + ‘i’). W Prowly służy do tego element ‘quote’ – wklej do niego cały cytat i odpowiednio podpisz autora.

Drogie Prowly! Chcę w informacji prasowej osadzić kod z playlistą Spotify lub z postem z Facebooka, by dziennikarze mieli dostęp do tych treści w trakcie czytania tekstu. Jak to zrobić? Ratujcie! – Andrzej, Warszawa

Drogi Andrzeju! Nic trudnego :) Po prostu dodaj nowy element ’embed’, który jest ostatni na liście elementów, i wklej w niego cały kod. Tak osadzony materiał będzie się wyświetlał w treści informacji opublikowanej na Prowly. – Rafał z Prowly

The end is near

Gdy już główna treść informacji prasowej jest gotowa, wróćmy do początku. Teraz stworzenie tytułu i leadu powinno być bardzo proste :) Postaraj się, by tytuł był chwytliwy, a jeśli tworzysz treści pod kątem pozycjonowania w sieci, by zawierał także ważne dla Ciebie słowa kluczowe. Lead natomiast powinien być skondensowaną informacją prasową w formie trzech-czterech wierszy tekstu.

Na sam koniec dodaj tzw. boiler plate zawierający podstawowe informacje na temat firm i osób, których dotyczy ogłoszenie. Nie zapomnij także zostawić namiarów na siebie lub inną osobę kontaktową. A jeśli Google Analytics nie jest Ci obcy, dodaj kody UTM do najważniejszych linków znajdujących się w tekście – dzięki temu możesz później śledzić ruch wynikający z tego materiału (dziennikarze często umieszczają takie kody UTM w publikowanych przez siebie tekstach online – to najprostszy sposób, by śledzić efektywność informacji prasowej).

Teraz pozostaje już tylko publikacja informacji prasowej i wysyłka do mediów. Jeśli chcesz zobaczyć, jak przygotować maila na tę okazję, zapraszam do mojego tekstu na ten temat.


Nadal piszesz informacje prasowe w Wordzie? Zobacz, jak Twoje życie zmieni się z naszą aplikacją.

Powiedz, kogo zatrudniłeś, a powiem Ci, czy się do niego odezwę. Jak napisać informację o nowej osobie w firmie?

Powiedz, kogo zatrudniłeś, a powiem Ci, czy się do niego odezwę. Jak napisać informację o nowej osobie w firmie?

Czytasz dwa tytuły: „Zmiany w firmie Y” i „Jan Kowalski dołącza do zespołu X”. W pierwszym przypadku możesz odnieść wrażenie, że jest to „jeden z wielu”, w drugim… że to osoba, która swoim doświadczeniem wzmocniła zespół. Który z tytułów wywołał pytanie „kto to jest”?  i tym samym wzbudził w tobie chęć przeczytania całej wiadomości?