Hity i Kity 2019 w social mediach. Typuje Dagmara Pakulska

Portale branżowe, jak co roku dwoją się, by podsumować mijający 2019 rok i przedstawić czytelnikom jak najbardziej celne prognozy trendów na nadchodzący rok. My proponujemy, by na chwilę się zatrzymać i przyjrzeć kampaniom z 2019 roku krytycznie, po to, by wyciągnąć z nich jak najwięcej konstruktywnych wniosków dla siebie i biznesu. Niedawno na warsztat wzieliśmy kryzysy. Teraz kolej na social media i tu głos oddajemy Dagmarze Pakulskiej.

Hity i kity wg Dagmary Pakulskiej:


HITY?

Romans x-komu z real-time marketingiem

Przejście Jakuba Biela do x-komu nie mogło skończyć się inaczej, jak rozpoczęciem serii trafionych działań real-time marketingowych. Marka podpinała się w tym roku się zarówno pod duże i nośne tematy, jak i te bardziej niszowe. Na szczególną uwagę zasługuje jej reakcja na tańczącą Magdę Gessler. Pozostaje jednak pytanie, czy RTM jest w tym przypadku przemyślanym elementem strategii marketingowej, czy jedynie kilkoma pojedynczymi „strzałami”, które nie mają przełożenia na sprzedaż. Niemniej jednak, bardzo dobrze się to ogląda. ?

Pornhub w służbie…natury

Tej marki raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. W tym roku zaskoczyła nas jednak nakręceniem „Dirtiest Porn Ever”. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie był to element proekologicznej akcji, mającej na celu zwrócenie uwagi na ogrom zanieczyszczenia oceanów przez ludzi. Za każde wyświetlenie filmu, serwis przekazywał darowiznę na rzecz Ocean Polymers. Nie ma to jak połączenie przyjemnego…z pożytecznym. ?

Netflix & Beata Kozidrak

Netflix zdecydowanie dobrze czuje media społecznościowe. Wie też jak promować seriale na polskim rynku, by zaskarbić sobie uwagę i sympatię rodzimych odbiorców. Tym razem do promocji kolejnego sezonu serialu Orange Is The New Black zaprosił samą Beatę Kozidrak! Warto obserwować profile marki w mediach społecznościowych, bo jeszcze nas czymś zaskoczy.

Lidl i Krakus robią TO dobrze!

Lidl i Krakus od dłuższego czasu kontynuują wcześniej obrane strategie komunikacji w social mediach. Lidl bawi się słowem i od czasu do czasu flirtuje z real-time marketingiem, sprawiając że ich posty są naprawdę angażujące i niejednokrotnie wywołują uśmiech na twarzy. Natomiast Krakus w zabawny sposób reklamuje…kiszonki. Jeśli zatem obie marki potrafią nieustająco zaskakiwać w kontekście promocji tak mało seksownych produktów, to zdecydowanie należy im się wzmianka w tym zestawieniu. ?

KITY:

PKS Częstochowa S.A i fuck news

Literówki w social mediach się zdarzają. Jednak gdy występują na grafice…no cóż, trudniej to wybaczyć. Jest to jednak nauczka na przyszłość, by kilka osób zobaczyło post przed jego ostateczną publikacją. No i wiadomo, nie warto szerzyć fuck newsów. Fake newsów również! ?

Stomil Olsztyn & Dzień Niewidomych

Stomil Olsztyn postanowił uczcić w social mediach Międzynarodowy Dzień Niewidomych. W tym celu przygotował grafikę zawierającą hasło w alfabecie Braille’a. Wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, że niewidomi nie są w stanie zrozumieć komunikatu przedstawionego w ten sposób na grafice w internecie. Mam jednak nadzieję, że była to po prostu wpadka i brak przemyślenia tematu, a nie celowe działanie, nakierowane na chęć zdobycia szybkiego rozgłosu.

Wannabe influencerzy

Jedna z aspirujących influencerek beauty na Instagramie chciała zabłysnąć kontekstową promocją produktu. Niestety…umieszczenie płynu do demakijażu na cmentarnym nagrobku pośród zniczy, nie przyniosło jej raczej szerokiego poklasku. Nie dziwi zatem, że post został szybko skasowany.

W roku 2019 prawdziwą plagą było również bezmyślne kopiowanie maili przez influecerów i wklejanie ich w treści posta, wraz z danymi kontaktowymi zleceniodawcy reklamy oraz sugestiami, jak takowa powinna wyglądać. ? Pamiętajcie drodzy influencerzy, że płaci Wam się również za kreatywność, a nie odtwórczość.


Chcesz dostawać raz w tygodniu informację o trendach z branży PR?