Kobiety-Pistolety, czyli kaliber, który w PR i marketingu się liczy

Table of contents

Tak naprawdę wcale nie lubię pracować z kobietami ;) Nie pytajcie, dlaczego. To nie jest temat tego posta. Na szczęście w całym tym „nielubieniu” miałam okazję poznać i współpracować z wieloma świetnymi ekspertkami, które szanuję i podziwiam. Ba, przyszło mi nawet pracować w mega sfeminizowanym zespole (jeśli jeszcze tego nie wiecie, to Prowly JEST kobietą) i jak widać – nie narzekam (uszanowanko, Karolino R., Karolino J., Karolino Z., Kasiu Ch., Ado, Kasiu S. Marto O. i Marto M. ). I nie, to nie tylko dlatego, że w teamie marketingowym jestem jedyną dziewczyną – Rafał i Piotr i tak zwracają się do mnie per Edzik. Rzecz w tym, że kiedy (współ)pracujesz z fachowcami, którzy dają Tobie i branży pozytywnego kopa, sam wymagasz od siebie jeszcze więcej i… jesteś zwycięzcą.

Ponieważ Dzień Kobiet jest doskonałą okazją ku temu, by o nich wspomnieć, pozwólcie że podzielę się z Wami moją osobistą listą koleżanek po fachu (z polskiego podwórka), które swoją pracą na maksa mnie inspirują i ani na moment nie spuszczają z tonu. Od razu zaznaczam – kolejność nie ma znaczenia, a lista nie jest kompletna. Liczę na to, że pomożecie mi ją uzupełnić – bo z pewnością i Wy znacie kobiety-pistolety, które MUSZĄ się tu znaleźć. Zatem po lekturze zapraszam do wywoływania ich do tablicy w komentarzach :)

Ania Mościcka, Whites

Moją listę otwiera Ania Mościcka z Whites, która występując na TEDx w Koszalinie, zachęcała kobiety do tego, by częściej zabierały głos w swoich specjalizacjach i nie bały się reprezentować swoje firmy podczas ważnych imprez branżowych. „Miejsce dziewczyn jest na scenie” – powiedziała Ania w kuluarach i zaraz potem podkreśliła: „Ale nie chodzi o to, by każda dziewczyna wychodziła na scenę TEDx, niech każda wychodzi na swoją scenę”. Na lawinę komentarzy nie trzeba było długo czekać. A w ślad za komentarzami poszły też czyny, bo kobiety zmotywowane wystąpieniem Ani zaczęły świadomie kierować swoją karierą, odpowiadać TAK na propozycje wystąpień, z których wcześniej rezygnowały, i pisać o tym na LinkedInie. BTW: w prezentacji Ani sporo mądrych rzeczy znajdą dla siebie też pracodawcy – polecam wsłuchać się dokładnie:

Ania na co dzień odpowiada za zespół contentowo-socialowy w agencji Whites. To, co ją zdecydowanie wyróżnia, poza tym, że robi swoją robotę naprawdę dobrze, to relacje i sieć kontaktów. Coś, co w tej branży jest na wagę złota.

Julia Izmałkowa, Traveling CEO

Psycholog, założycielka i CEO IZMAŁKOWA, pierwszej w Europie agencji badawczej specjalizującej się w wykorzystywaniu psychologii kłamstwa oraz etnografii dla marketingu i biznesu. W zasadzie przymiotnik „pierwszy” bardzo do Julii pasuje. Jako pierwszy ekspert z Polski wystąpiła na Festiwalu Spikes Asia w Singapurze, reprezentowała nas też na Międzynarodowym Festiwalu Kreatywności Cannes Lions 2017.

Za co ją cenię? Opracowała autorską metodę badań – łącząc etnografię, psychologię oraz socjologię. Na tych fundamentach cały czas tworzy nowe techniki badawcze, pomagając firmom znaleźć strategiczne insighty, które są wykorzystywane do tworzenia unikalnej komunikacji, produktów czy bardziej przyjaznej kultury organizacji. Mówi się o niej „HUMANOLOGIST”. Pisze bloga i mocno udziela się w prasie. Rocznie jako #TravellingCEO odbywa około 50 lotów, jeżdżąc po świecie i prowadząc badania, wykłady i szkolenia dla marek z listy FORTUNE 500.

Olka Kaźmierczak, POP UP GRUPA

Brand architect, założycielka POP UP GRUPY – pierwszego w Polsce kolektywu strategiczno-kreatywnego w branży mody i lifestyle oraz pierwszej w Polsce akademii biznesu mody Fashion PR Talks. Myślisz: „PR w branży fashion”, mówisz: „Olka Kaźmierczak”.

Poznałam ją przy okazji wspólnych projektów contentowych. Konkretna i rzeczowa. Doskonale wie, czego chce. W pewnym momencie swojej kariery zdecydowała się zawiesić swojego bloga i warsztaty w ramach Akademii (mając w swoim dorobku w sumie: 70 warsztatów, ponad 200 przeszkolonych osób, prawie 200 eksperckich tekstów, 14 e-podręczników, dwudniową darmową konferencję dla ludzi branży mody Fashion Talks HUSH Warsaw oraz ogólnopolski, półroczny, darmowy program edukacyjny dla obiecujących marek branży mody Fashion Talks SHOWROOM.PL), by wszystko postawić na jedną kartę: kolektyw. Na maksa trzymam kciuki za jej najnowszy projekt i z uznaniem śledzę działania komunikacyjne, jakie wspólnie ze swoim zespołem realizuje dla marki L37:

Nowa kampania L37 ( ciągle nie mogę się przyzwyczaić do nowej nazwy:-)) Dziękuję cudownemu teamowi: Karolina Gadzimska…

Posted by Joanna K. Trepka on Tuesday, February 20, 2018

Magdalena Urbaniak, Brand24

Chyba jedna z najbardziej wystrzałowych kobiet na mojej liście i kobiet w ogóle w branży marketingowej w Polsce. Robi influencer marketing przez duże „I” i za to jej w Brand24 płacą ;)

Tak się buduje relacje z ekspertami marketingu :) brawo Magdalena Urbaniak!

Posted by Michal Sadowski on Saturday, March 3, 2018

Poza Brand24 prowadzi bloga o… traktorach. Na swoim pierwszym I Love Marketing mówiła o tym, jak zaorać Facebooka tym pojazdem, w ubiegły wtorek przybliżała uczestnikom konferencji organizowanej przez Sprawny Marketing tajniki współpracy z influencerami. Jestem pewna, że to nie ostatnie wydanie tej konferencji z jej udziałem. Jeśli jednak zatęsknicie wcześniej, zapraszam w jej imieniu na wrocławskie Social Media Czwartki, które prowadzi.

Magdalena Daniłoś

Video to jej drugie imię. Pomaga polskim markom okiełznać YouTube’a. Prowadzi na nim swój kanał i sukcesywnie realizuje wywiady w formie video ze znanymi ludźmi ze świata marketingu. W wolnej chwili (jak Ty to robisz, Dziewczyno?) szkoli i wykłada.

W 2016 roku nakładem wydawnictwa OnePress ukazała się jej książka: „Video marketing nie tylko na YouTube”. Jest to pierwsza w Polsce książka dotycząca budowania komunikacji marek w oparciu o video marketing. Najlepsze jest to, że publikacja doczekała się już swojej reedycji. A jeszcze lepsze –  to, że Magda na ten rok szykuje dla nas kolejną wydawniczą niespodziankę:

Chyba nadszedł czas się pochwalić. Podpisałam kontrakt na reedycję książki Video marketing nie tylko na YouTube”, a…

Posted by Magdalena Daniłoś on Monday, February 26, 2018

Tak trzymać!

Katarzyna Młynarczyk, Socjomania

Od lat zajmuje się marketingiem internetowym ze szczególnym focusem na social media. Niekwestionowany ekspert w zakresie komunikacji na LinkedInie. Zakładała jedne z pierwszych działów social media w agencjach krakowskich. Teraz szefuje Socjomanii specjalizującej się w szkoleniach i konsultingu w zakresie marketingu internetowego. Ogromna entuzjastka service design. Employer branding w wykonaniu Socjomanii to według mnie prawdziwy sztos – z zazdrością czytam posty Socjomaniaków na LinkedInie.

Joanna Ziajor, tłumacz i proofreader

Kiedy startowaliśmy z Prowly Magazine, myśleliśmy, że to, jak piszemy po angielsku jest OK. Było. Ale to nie wystarczy. Jeśli chcesz być profesjonalny, skorzystaj z pomocy profesjonalisty. Dziś wiem, że jakość, jaką dowozimy naszym contentem, jest naprawdę wysoka, a błędy stylistyczne i językowe popełniają w swoich tekstach nawet znani eksperci z zagranicy. Nie każdy ma ten dryg i nie każdy ma styl. My mamy Asię i dzięki niej każdego dnia jesteśmy w tym lepsi. A ona coraz bardziej wsiąka w branżę, która wcześniej wcale tak bardzo ją nie fascynowała ;) i sama pisze teksty poradnikowe dla PR-owców. Win-Win.

How PR & Communications Professionals Can Better Their Writing Skills and Perfect Their Content

Joanna Drabent, Prowly

Wszyscy znacie ją jako jedną z ważniejszych postaci na polskiej scenie startupowej, kobietę, która dzięki zamiłowaniu do nowych technologii zmienia oblicze PR-u. Wszystko prawda. Ale ja tym razem nie o tym ;) W jednym z wywiadów udzielonych innpoland.pl Joanna powiedziała coś mega ważnego: „PR to taka branża, w której filarem sukcesu są ludzie. Sprawność działań też zależy od nich. Technologia może coś ułatwiać, przyspieszać, wznosić na wyższy poziom, ale nigdy nie zastąpi czynnika ludzkiego”. Fajnie jest na przestrzeni tych już ponad dwóch lat mojej egzystencji w Prowly obserwować jej dojrzewanie do roli Szefa, ale i prawdziwego Lidera zespołu. Kiedy startujesz z pozycji CEO, a Twój zespół tak dynamicznie zmienia się i rośnie, łatwo się zapomnieć. Sztuką jest dawać ludziom, których zatrudniasz, wsparcie i motywację do przekraczania kolejnych granic swoich możliwości. Zespołowo i indywidualnie. Asi ta sztuka się udaje.

Ania Gumkowska, Gazeta.pl

Szefowa działu wideo i lifestyle w Agorze. Wcześniej dyrektor content marketingu. Rozwijała ofertę content marketingową i przygotowywała strategie projektów specjalnych m.in. dla Grupy Żywiec, Discovery, Asusa, Mazdy i Sony. Jest członkiem grupy Native Advertising Task Force IAB Europe, działa w grupie content marketingowej w IAB Polska i prowadzi zajęcia z digital campaigns w Collegium Civitas. Przede wszystkim jednak to kobieta-konkret i ekspert, który lubi swoją wiedzą dzielić się z innymi. Do dziś pamiętam jej wypowiedź na temat współpracy z prawnikami przy produkcji „Make Poland Great Again” (tak, za tym też stoi Ania): „Są dwa typy prawników. Pracuję w branży 11 lat, więc wiem, co mówię. Tacy, którzy chcą się wykazać, że słusznie zarabiają pieniądze i będą Ci podważać wszystko, powołując się na miliony przepisów i kodeksów. I tacy, którzy wiedzą, że płaci się im za to, żeby znaleźli rozwiązanie. Ci drudzy są lepsi”.

Anna Gumkowska podczas 3. Content Espresso, studio Gazety.pl, fot. Adam Pływaczewski

Ania Iller, Allegro

Kiedy otwierała ze mną, Gosią Walendziewską, Anią Mościcką i Magdaleną Urbaniak cykl eventów Content Espresso – jako nasz pierwszy Gość Specjalny –  do końca nie byłam świadoma ogromu pracy contentowej, jaką robi dla Allegro. I nie, nie mam na myśli tylko (i aż) projektu Legendy Polskie. Allegro tworzy bowiem poza Legendami również sporo treści poradnikowych, artykułów oraz materiałów wideo. I to one stanowią trzon strategii contetowej marki. O jakiej skali mówimy? „Przez 3 lata wyprodukowaliśmy 25 tys. artykułów. Myślę, że są to wyniki porównywalne z niejedną gazetą internetową” – zdradziła podczas naszego wydarzenia Ania. W wolnym czasie (*kobiety-pistolety z zadziwiającą wprawą mnożą czas, na którego brak narzekają inni) wykłada na AGH. Tu ciekawy wywiad z Anią z Bitspiration 2017:

Asia Sławuta, Teatr Wielki – Opera Narodowa

Doświadczenie z zakresu PR-u i marketingu zdobywała w Nowym Jorku, Singapurze i Warszawie. Od ponad dwóch lat odpowiada za komunikację internetową Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. I to są naprawdę dwa dobre lata komunikacji Opery. Pozwólcie, że przypomnę tylko tych kilka kampanii, które pozwoliły prawdziwie zrewitalizować jej wizerunek: „Selfie w Operze”, „Wejdź w obiektyw”, „Jedyna opera, do której możesz zabrać swojego psa”, „Opera łączy” czy projekt lifestreamingowy realizowany przy współpracy z Facebookiem (sic!), podczas którego wchodzimy w kuluary zespołów baletowych z całego świata. Asia na co dzień jeździ swoim Subaru, wkrótce jednak niechybnie przesiądzie się do śmigłowca – właśnie ogarnia kurs na pilota.

After driving more than 4000 left-side kilometers, walking over 200 mountain kilometers, spending 28 hours in the air…

Posted by Joanna Slawuta on Sunday, January 14, 2018

Małgorzata Walendziewska, indaHash

Ostatnio zmieniła barwy i z Sotrendera przeniosła się do indaHasha, gdzie zajmie się content marketingiem i relacjami z influencerami. Ultramaratonka i ultra wyjadaczka, jeśli chodzi o social media. Kiedyś Nowemu Marketingowi wyznała, że zajmuje się marketingiem, bo ten zmusza ją do nauki czegoś nowego każdego dnia. Temat zgłębia nieprzerwanie już od ponad 10 lat. Teraz mam szczęście współtworzyć z nią Content Espresso i mieć w niej super merytoryczne i organizacyjne wsparcie.

*Meet the indaTeam* ?‍♂️?‍♀️??‍♂️?‍♀️?‍♀️?‍♂️ ??Małgorzata (Gosia or just G) ?, our Content Marketing & Influencer…

Posted by indaHash on Saturday, March 3, 2018

Janina Daily

Czytam ją nałogowo. Janina jest „jak Bronisław Malinowski, tylko ładniejsza. Czai się na rzeczywistość jak wąż w pomidorach, a następnie opisuje ją znienacka. Najwięcej czasu w życiu zajmuje jej czułe pielęgnowanie grządek sarkazmu i rabatek ironii, a także unikanie sportu, bo uważa, że człowiek powinien biegać tylko wtedy, kiedy ktoś go goni”. I ja to szanuję. Szanuję również dlatego, że Janina jest w branży jednym z najlepszych przykładów na to, jak pisać angażująco. Podczas ostatniej konferencji Marketing Progress podzieliła się nawet statystykami: 25 milionów postów na FB, 43 billiony interakcji i 7 proc. udostępnień. To jest moi mili Państwo sztuka viralu. Wzorujcie się na najlepszych!

PS: a co Janina sądzi o statystykach? Zapraszam tu:

Katarzyna Szymielewicz, Panoptykon

Współzałożycielka i prezeska fundacji Panoptykon – energetyczna lokomotywa. Czuwa nad strategią organizacji i poszukiwaniem finansowania. Odpowiada za kontakty z mediami i partnerami zagranicznymi oraz zarządzanie zespołem. Siła napędowa projektów eksperymentalnych i czołowa publicystka Panoptykonu. Interesuje ją wszystko, co ma związek ze społeczeństwem nadzorowanym. Szczególnie problemy dotyczące miasta, Internetu i bezpieczeństwa publicznego. Polecam śledzić, zwłaszcza w kontekście ostatnich zmian RODO:

Internet *nie jest za darmo*. Na utrzymanie cyfrowych imperiów ciężko pracują nasze dane. Jak działa ta niezwykła…

Posted by Katarzyna Szymielewicz on Monday, May 1, 2017

Anna Orzech, Anna Michałowska, Katarzyna Zygnerska, Olga Zawada, Karolina Rojek, Anika Andrasiewicz z WOŚP

Dziewczyny wraz z całym zespołem powoli dochodzą do siebie i podsumowują ostatnią „letnią zadymę w środku zimy”, czyli 26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oj, działo się, jak co roku zresztą. Sprawdziliśmy to w Prowly tym razem na własne oczy i wpadliśmy do namiotu WOŚP na Placu Defilad. Szacun za ogarnięcie tego całego przedsięwzięcia – dla całej ekipy! Jak podkreślała niedawno Ania Orzech na LinkedInie, „ich PR to coraz mocniej też e-PR, digital marketing i eFundraising”. Ostatnio walczą z planowanymi zmianami w prawie, które uderzą w fundacje i organizacje pozarządowe:

"Planowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zmiany w prawie stanowią dla Finału WOŚP bezpośrednie…

Posted by Anna Jadwiga Orzech on Wednesday, February 28, 2018

Bo kobiety-pistolety kochają to, co robią i angażują się w to 24h.

Justyna Bakalarska

Kiedy ja prowadziłam Proto, ona grała główne skrzypce w magazynie Brief. Dziś obie siedzimy w contencie, ale to Justyna jest jedną książkę do przodu ;) Entuzjastka marketingu wartości – to właśnie temu tematowi poświęciła swój debiut autorski.

Biblioteka PR-owca Justyna Bakalarska

Od kilku lat związana z uczelnią Collegium Civitas, gdzie prowadzi wykłady z zakresu marketingu i nowych mediów. Na co dzień redaktorka w magazynie „Marketer+”. Prowadzi też własną firmę specjalizującą się w komunikacji marketingowej. W najbliższym czasie będziecie mogli zobaczyć ją w akcji 22 marca na konferencji organizowanej przez Rzeczpospolitą:

Urszula Radzińska i Katarzyna Sowicka

Przyszły na jeden z organizowanych przeze mnie eventów razem i tak już w mojej głowie razem zostały. Ula to niekwestionowany autorytet rynku content marketingowego w Polsce. Opracowywanie strategii komunikacyjnych dla największych korporacji i kreowanie rozwiązań contentowych wspierających biznes to dla niej chleb powszedni. Jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Content Marketing Polska. Kasia – jego wiceprezesem. Z wykształcenia edytor, a z wyboru i zamiłowania – marketer. Jeśli z którąkolwiek przyjdzie Wam kiedyś pogadać w kuluarach, istnieje ryzyko, że tzw. small talk przerodzi się w coś dłuższego i zaniedbacie swoich gości ;) Gwarantuję jednak, że ciężko będzie Wam powiedzieć „miło było poznać, ale…” i – to najważniejsze – wcale nie będziecie tego żałować. To zdecydowanie jedne z tych kobiet, które nadają branży content marketingowej w Polsce kierunek.

I to jest ten moment, Moje Drogie, kiedy wszystkie odstawiacie tulipana na swoim biurku, idziecie zaparzyć sobie kubek dobrej małej czarnej, wykładacie nogi, bierzecie wdech i z uśmiechem myślicie sobie o tych świetnych projektach, które za Wami i przed Wami. Nie zapomnijcie tylko: Creativity is contagiousPass it on. Wtedy będzie nas więcej :)