Złote Spinacze: Katowice. Polskie miasto światową stolicą esportu [Case study]

Odkąd Intel Extreme Masters zagościło w Polsce, otwarcie mówi się o tym, że ważnym punktem na mapie globalnego sportu elektronicznego są Katowice. Dziś na stolicę Śląska przychylnym okiem patrzą miliony fanów z całego świata. Przez dekady jednak miasto kojarzyło się z centrum przemysłu wydobywczego i przemysłu ciężkiego, co niekorzystnie wpływało na zatrzymanie młodych osób w regionie. Jak esport zmienił marketing miasta Katowice?

Początki

Rok 2010. To wtedy władze miasta wspólnie ustaliły, że rozwój Katowic będzie się opierał na kreatywności technologicznej. Katowice postawiły m.in. na esport. Biorąc pod uwagę dzisiejszy boom na sporty elektroniczne, ten wybór nie powinien dziwić. Pamiętajmy jednak, że 10 lat temu, kiedy miasto podjęło decyzję o wsparciu IEM, esport nie był jeszcze tak rozpoznawalną branżą. Wspólnie z największym na świecie organizatorem rozgrywek esportowych, ESL, oraz marką Intel Katowice sprowadziły do Polski Intel Extreme Masters.

W pierwszym roku (2013) miasto stanowiło jeden ze światowych przystanków rozgrywek IEM, ale już rok później do Katowic przeniesiono z Niemiec finały światowe.

Decyzja Katowic o wsparciu wydarzenia nie ma precedensu, bo IEM to pierwszy na świecie turniej esportowy tej skali, który miał funkcjonować jako samodzielne wydarzenie. Wszystkie wcześniejsze imprezy korzystały z naturalnego ruchu i widzów odwiedzających duże imprezy targowe – CeBit, gamescom itd. Szanse powodzenia tego ryzykownego eksperymentu były więc trudne do oszacowania.

Kluczowe obserwacje, które zdecydowały o kierunku działań

  • Miasto jest świetnie skomunikowane, łatwo dostępne dla kibiców z zagranicy.
  • W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, czyli centralnej części województwa śląskiego, która skupia 41 gmin, mieszka ponad 2,3 miliona osób.

Esport w Katowicach w liczbach

EM miało 40 mln odbiorców na całym świecie – i to tylko w 2018 r. Katowice trafiły na ekrany widzów z całego świata. Komunikacja odbywała się za pośrednictwem 19 platform cyfrowych, w 10 językach.

  • Fani podjęli 9,3 mln interakcji związanych z IEM Katowice (także tylko w 2018 r.). IEM Katowice stało się prawdziwym centrum świata esportu. Liczba wzmianek o IEM Katowice tylko w polskich mediach w ciągu ostatnich pięciu lat wyniosła ponad 30 tys. Komunikacja Katowic związana z IEM osiąga wartość kilku milionów dolarów.
  • Liczba osób odwiedzających IEM wzrosła z 50 tysięcy w 2013 r. do ponad 170 tysięcy w 2018 r. Przeciętnie uczestnik konferencji korzystający
  • z noclegu zostawia w Katowicach blisko 628 zł (osoby bez noclegu 141 zł). Pomiędzy 2013 a 2017 r. liczba gości konferencji i targów wzrosła z 512 tysięcy do 826 tysięcy.
  • Samo IEM 2017 gościło 173 tysiące osób. IEM w Katowicach przyczynia się do rozwoju polskich firm wspierających ekosystem esportowy. ESL w ciągu pięciu lat zwiększył zatrudnienie do prawie 100 osób.


W 2018 r. agencję Mindspot, ESL oraz miasto Katowice wyróżniono brązową statuetką w konkursie Złotych Spinaczy za case study „Katowice postawiły na esport. Wygrały wizerunkowo i finansowo”. [Przeczytaj też case studies innych nagrodzonych kampanii w tym samym konkursie – Credit Agricole i MSLGROUP].


Case study Katowic pochodzi z naszego e-booka „Marka w świecie esportu”. Chcesz wiedzieć, jak inne marki wykorzystują esport i gaming do działań komunikacyjnych? Nic prostszego!

Pobierz naszego najnowszego e-booka, którego przygotowaliśmy wspólnie z domem produkcyjnym Foszer Sawicki, organizacją devils.one i agencją Mindspot Communication&Media: