Prawa Murphy’ego obowiązują również w świecie wirtualnym

Nigdy cyfrowe emocje nie będą prawdziwymi, ale również nigdy świat analogowy nie dorówna efektywnością działania świata cyfrowego. Chociaż … co zrobisz szybciej? Wpiszesz termin spotkania do elektronicznego kalendarza, czy zapiszesz go na post-it?

Stajemy się społeczeństwem szczególnie usieciowionym i mobilnym. W porównaniu z rynkiem europejskim, Polska notuje ponad 20% dynamikę wzrostu. Smartfon i tablet dla coraz większej grupy społecznej, staje się podstawowym kanałem odbierania otaczającego świata. Choć media klasyczne czyli telewizja, prasa czy radio nadal mają swoje zasięgi, to jeśli coś nie pojawia się dziś na osi czasu Facebooka czy Twittera, wydaje się nie istnieć.

Zjawisko multiscreeningu dotyczy już prawie 70% internautów – oglądamy serial, komentujemy na Facebooku czy wysyłamy Snapy. Aktywizujemy się pół godziny przed rozpoczęciem programu i przestajemy o nim aktywnie rozmawiać, również pół godziny po. Decyzje polityczne czy społeczne ostro komentujemy na Twitterze, a opinie wyrażane w mediach społecznościowych są odbierane jak oficjalne komunikaty organizacji czy instytucji. Świat mobilny nie był jeszcze do niedawna tak mocno rozwojowy. Kilka lat temu, stosunkowo niewielu użytkowników smartfonów wykorzystywało go do czegoś więcej niż telefonowanie, robienie zdjęć czy filmowanie. Dziś niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego życia.

Efekty widać na ulicach, ludzie wpatrzeni w ekrany smartfonów, nagminnie telefonujący kierowcy czy nawet rowerzyści, przeświadczeni o mistrzostwie własnego multitaskingu. Stale zalogowani, dyskutujący, udostępniający, hejtujący, w nieustannym kontakcie z wirtualnym światem.  Mobile sprawił, że kontakt ten jest banalnie prosty, szybki i wyjątkowo … wciągający. Urządzenia są dziś na wyciagnięcie ręki i dostępne cenowo dla każdego. Pytanie otwarte brzmi, czy uzależniamy się bardziej od nich czy od cyfrowego kontaktu z innymi ludźmi? Czy jesteśmy w stanie zrozumieć, że nigdy żadne urządzenie, nawet rzeczywistość wirtualna, nie zastąpi kontaktu osobistego. Nigdy cyfrowe emocje nie będą prawdziwymi, ale również nigdy świat analogowy, nie dorówna efektywnością działania świata cyfrowego. Chociaż … co zrobisz szybciej? Wpiszesz termin spotkania do elektronicznego kalendarza, czy zapiszesz go na post-it?

Jesteśmy dopiero na początku drogi rozwiniętego świata mobile. Uczymy się robienia zakupów i być może za chwile będziemy je robić w metrze, wyłącznie przy pomocy fotokodów? Tych samych, które miały się już kończyć. Wszak taki model zakupów nie wymaga wielkiej filozofii – wystarczy wydrukowany plakat i aplikacja do odczytania informacji. Aplikacje mobilne muszą być „simply i smart”, chociaż za każdym razem, gdy widzę ile zajmuje pewna aplikacja społecznościowa na tablecie, zastanawiam się o co chodzi w tej chmurze? Cóż, pamiętam jeszcze czasy, gdy całkiem niezłe gry były na jednej dyskietce 1,44MB.  Jeśli dziś niektóre aplikacje mobilne działające w chmurze „puchną” do 1-2GB po aktualizacji, to zastanawiam się czy to nie spisek producentów urządzeń mobilnych. Mam wrażenie, że aktualizacje aplikacji służą zwiększaniu wykorzystanej przestrzeni pamięci, po czym nieuchronnie należy kupić nowy model.

Dlatego gorąco wierzę w przyszłość urządzeń modularnych i możliwość wymiany jednego składnika urządzenia na nowszy. Nie zmienia to postaci rzeczy, że papier w postaci biletu czy wejściówki, będzie zwyciężał zawsze, gdy urządzenie się rozładuje lub padnie system operacyjny. Nie wspomnę o zawieszającym się aparacie, gdy chcemy zrobić zdjęcie swojego życia. Cóż, złośliwość rzeczy martwych czy Prawa Murphy’ego obowiązują również w świecie wirtualnym.