Narzędzia, które usprawnią pracę PR-owca przy pisaniu treści

Table of contents

Zarówno w działaniach PR-owych, jak i SEO, treści są jednym z najważniejszych elementów codziennej pracy. W PR-ze, zazwyczaj w formie informacji prasowych, stanowią źródło informacji i promocji oraz są jednym ze sposobów budowania relacji z mediami. Z kolei w SEO, przy odpowiedniej optymalizacji, pozwalają serwisom budować coraz lepszą widoczność w Internecie, odpowiadając na zapytania użytkowników.

Skoro treści są tak istotne w obu rodzajach działań, dlaczego nie połączyć sił i zacząć tworzyć teksty, które nie tylko zainteresują media, ale również dadzą szansę na pojawianie się wysoko w wynikach wyszukiwania? Z pewnością warto. Tylko jak do tego podejść?

Planowanie – jak zaplanować treści?

Po pierwsze, bardzo istotne jest planowanie pisania i publikowania treści. W tym pomoże stworzenie odpowiedniej strategii działań, a także kalendarz wydarzeń. O ile dla produktów typowo sezonowych, jak dekoracje świąteczne czy buty komunijne, wiadome jest, kiedy warto pisać artykuły na ten temat, o tyle mniej oczywiste jest pisanie treści o tematyce nie powiązanej z daną porą roku czy konkretnym czasem. Dopasowanie publikowanych treści w odpowiednim momencie, zgodnie z zainteresowaniami użytkowników, przyczynić się może do tego, że przygotowane przez nas działania content marketingowe, cieszyć się będą większym zainteresowaniem i przyniosą firmie znaczny sukces, na przykład sprzedażowy albo wizerunkowy.

Google Trends

Aby dowiedzieć się kiedy użytkownicy najchętniej szukają danych treści, pomóc może bezpłatne narzędzie Google – Google Trends. Wpisując szukane frazy kluczowe, można dowiedzieć się m.in. o jakiej porze roku wyszukiwane jest dane hasło i jaka jest skala zainteresowania danym trendem (wartości od 0 do 100).

treści PR i SEO

Szukając danego zapytania, wybrać można m.in. lokalizację, czyli kraj, który interesuje nas pod kątem zainteresowania danym tematem, a także przedział czasowy. Sprawdzić można ostatnie godziny i dni (takie rozwiązanie jest jednak dobre, jeśli chcemy śledzić świeże trendy), ale można też analizować trendy zapytań przez ostatni rok, 5 lat lub wybrać inny, interesujący nas przedział.

PR treści SEO

Przykładowo, na powyższym wykresie, można zobaczyć jak i kiedy wyszukiwana jest fraza „odchudzanie”. W tym przypadku wybrany został przedział 5 lat, aby zobrazować czy istnieje zależność wyszukiwań od sezonu oraz sprawdzić, czy ogólny trend jest rosnący, stały czy maleje.

Jak pokazuje wykres, zaobserwować można wzrosty zainteresowania tematem odchudzania głównie w 2 momentach roku – na początku każdego roku (związane może to być z postanowieniami noworocznymi) oraz w kwietniu, czyli kiedy zaczyna się okres wiosenno-letni i już myślimy o swojej sylwetce na lato. To daje nam informację o tym, kiedy warto pisać artykuły w temacie odchudzania tak, aby były one atrakcyjne i chętniej czytane przez użytkowników.

Kolejną przydatną funkcją narzędzia są podpowiedzi, jakie inne, pokrewne frazy wyszukiwane są w Google. Wyświetlanie takich podobnych zapytań może nam pomóc jako inspiracja – o czym warto napisać w tekście, do jakich zagadnień nawiązać, aby tekst był jeszcze bardziej interesujący.

SEO treści PR

Jeszcze innym elementem narzędzia jest możliwość porównania kilku zapytań. W tym przypadku sprawdzana jest fraza „suplementy diety” oraz „tabletki na odchudzanie” w przeciągu ostatnich 5 lat.

PR SEO treści

Jak można zobaczyć, większym zainteresowaniem cieszą się tabletki na odchudzanie, a ich największy trend przypada na okres od połowy marca do końca kwietnia.

Co więcej, wykresy pokazują, że z roku na rok zainteresowanie zapytaniami, związanymi z tabletkami na odchudzanie, maleje. Na tej podstawie można przeanalizować, o jakich innych tematach można zacząć pisać, aby wpasować się w obecne trendy związane z odchudzaniem i suplementami.

Dzięki informacjom zawartym w Google Trends można zobaczyć, jaka tematyka jest interesująca dla internautów w określonym czasie i zastanowić się, jak wykorzystać te zainteresowania w planowanych przez nas działaniach marketingowych (notki prasowe, działania social media, reklamy). Warto też przemyśleć, czy nie można wykorzystać pewnych wydarzeń i zmodyfikować nieco planowane treści w taki sposób, żeby pasowały do tematyki poszukiwanej przez internautów.

Keyword Planner

Zanim opiszę jak działa Keyword Planner, chcę zwrócić uwagę na jeden aspekt, ważny podczas tworzenia treści. Jeśli zależy nam na tworzeniu informacji, które będą nie tylko ciekawe pod kątem samej treści, ale również tak zoptymalizowane, aby wzmacniały widoczność serwisu, warto uwzględnić to, co tak naprawdę wyszukują użytkownicy. Niejednokrotnie okazuje się, że zapytania, które wg nas cieszą się dużym zainteresowaniem, w rzeczywistości mają o wiele mniejszą popularność wyszukań, od innych, podobnych fraz. Aby dowiedzieć się, czego użytkownicy tak naprawdę szukają, pomoże nam kolejne narzędzie Google – Keyword Planner.

Keyword Planner jest również bezpłatny, ale by móc korzystać z niego, warunkiem jest posiadanie konta w Google. Narzędzie to jest bardzo przydatne w codziennej pracy SEO-wca, podczas optymalizacji treści na stronach, aby odpowiadały one na jak największą liczbę zapytań internautów.

SEO PR treści

W polu „Produkt lub usługa” wpisujemy frazy kluczowe, jakie chcemy wykorzystać przy pisaniu tekstu. W naszym przypadku wybieramy przykładowo frazy „tabletki na odchudzanie”, „suplementy diety” – wiemy już, kiedy jest największe zainteresowanie tematem, teraz możemy sprawdzić, które frazy najchętniej są wyszukiwane.

Dodatkowo wybrać można kraj, w którym chcemy sprawdzić popularność wyszukiwanych fraz oraz język – to przydaje się w momencie, gdy piszemy teksty w obcym języku i artykuł publikowany będzie na stronie zagranicznej. Dzięki tej funkcji, mamy możliwość sprawdzić popularność zapytań w innych krajach.

Po wyszukaniu interesujących nas fraz, pojawia się panel, w którym pokazują się informacje związane z popularnością fraz (średnia miesięczna liczba wyszukań), a także, na górze, zobaczyć możemy wykres związany z trendami wyszukań. Dzięki tym informacjom sprawdzamy, które frazy są najpopularniejsze i na jakich najlepiej jest skupić się podczas tworzenia treści.

SEO PR treści

Kolejną możliwością, jaką daje Keyword Planner, jest opcja podpowiedzi, jakie frazy podobne do szukanych przez nas, cieszą się popularnością wśród internautów. Poniżej listy naszych słów kluczowych, pojawia się lista fraz powiązanych tematycznie ze słowami, które wpisaliśmy.

PR treści SEO

Mając takie dane, możemy zastanowić się nad tym, jakie inne jeszcze frazy kluczowe warto wykorzystać w naszych materiałach contentowych, aby jeszcze lepiej zoptymalizować artykuły. Obok propozycji dodatkowych fraz, podana jest ich średnia wartość wyszukań. Im wyższa wartość, tym fraza jest bardziej popularna i chętniej wyszukiwana, ale co za tym idzie, bardziej konkurencyjna i trudniejsza, aby nasz serwis pojawił się w top10 w wynikach Google.

Frazy ogólne a frazy long tail

Optymalizując informacje prasowe i dobierając odpowiednie słowa kluczowe, warto zastanowić się, na jakie frazy chcemy się pojawiać w wyszukiwarce. Warto mieć świadomość, że frazy dzielimy na dwa rodzaje: frazy ogólne i frazy long tailowe (tzw. długi ogon). Frazy ogólne to frazy 1- albo 2-wyrazowe, które odnoszą się do bardzo ogólnych zwrotów. Frazy ogólne są na ogół bardzo popularne, więc generować mogą więcej ruchu. Jednak nie jest tak zawsze, ponieważ optymalizując się na frazy ogólne nie wiemy dokładnie, czego użytkownik szuka i nawet jeśli nasz serwis pojawia się wysoko w wynikach wyszukiwania na jakąś ogólną frazę kluczową, nie mamy pewności, że akurat nasza strona go zainteresuje, ponieważ nie znamy intencji użytkownika.

Frazy long tail to frazy bardziej doprecyzowane, ponieważ składają się one z około 4-5 wyrazów, czyli są bardziej szczegółowe . Z jednej strony są to frazy, które mają mniejszą popularność, ALE też, jeśli użytkownik szuka konkretnej frazy, to znaczy, że wie, czego potrzebuje i gdy trafi na nasz serwis, jest szansa, że odpowiemy na jego potrzeby i zapytania.

Dla przykładu, można pokazać frazy związane, ze wspomnianymi już, suplementami diety. Słowo „suplementy diety”, jak można zobaczyć, ma bardzo dużą popularność, a przy tym jest frazą ogólną. Poniżej podane są przykłady fraz dookreślających – czego i dla kogo suplementy diety mogą być przeznaczone. Popularność fraz długiego ogona jest mniejsza, ale bardziej określona, dając możliwość trafienia w bezpośredni problem albo zagadnienie, które interesuje internautę.

PR SEO treści

Realizacja – kiedy publikować treści?

I tutaj pojawia się różnica między tworzeniem treści PR a SEO. W przypadku PR-u, treści na ogół tworzone są zgodnie z danym okresem, np. informacje prasowe związane ze Świętami Bożego Narodzenia pisane i wysyłane są pod koniec listopada albo na początku grudnia, a treści o trendach komunijnych – w kwietniu i maju.

W przypadku SEO, jest nieco inaczej. Trzeba mieć na uwadze, że działania optymalizacyjne są działaniami długoterminowymi, więc na wyniki należy czekać nawet kilka miesięcy. Jeśli chcemy napisać artykuł na bloga na temat butów komunijnych i zależy nam, aby serwis zaczął pojawiać się wysoko w wynikach wyszukiwania Google, np. na pytanie:  „jakie buty na komunię”, pod kątem SEO istotne jest, aby napisać i opublikować tekst kilka miesięcy wcześniej. W ten sposób nasz artykuł o butach komunijnych (przy odpowiedniej optymalizacji) ma szansę pojawić się w top wyszukiwaniach w Google na dane frazy kluczowe.

Co jeszcze warto wiedzieć o treściach?

Na koniec jeszcze jedna rada. Google bardzo zwraca uwagę na duplikacje treści, czyli na to, czy dany artykuł jest duplikowany na różnorodnych portalach. Dla Google istotne są wartościowe, ale unikalne treści. Potwierdzeniem ważności tego elementu, z punktu widzenia Google, jest fakt powstania i aktualizacji algorytmu Panda, który ocenia strony na podstawie jakości tekstów i ich unikalności. W przypadku wysyłania informacji prasowych trudno jest, aby na każdy serwis wysyłana była osobna notka. Starajmy się jednak uniknąć duplikacji treści, jakie są na naszym serwisie, z treściami na portalach zewnętrznych. Jednym z rozwiązań jest pisanie dwóch wersji notek prasowych – jedna przeznaczona do publikacji na naszej stronie, druga do ogólnej wysyłki do mediów. Przy okazji, treści na strony możemy zacząć tworzyć i publikować wcześniej, mając na uwadze powyższe wskazówki, dotyczące planowania i realizacji pisania artykułów, które wpłynąć mogą nie tylko na budowanie świadomości marki i wizerunku eksperta, ale również na wzrost widoczności serwisu w organicznych wynikach wyszukiwania.


Sprawdź, jak publikacja notki prasowej na Brand Journalu Prowly podnosi jej widoczność w sieci.