Marka w roli edukatora. Intel Extreme Masters 2018

Gry wideo oraz esport to branża, w której zyski rosną z każdym kolejnym rokiem. Gracze stanowią grupę docelową, do której chce dotrzeć coraz więcej marek – nie tylko te z branży technologicznej, ale również inne, tzw. nieendemiczne. Przekonać do siebie graczy starają się chociażby Gillette,
Sprite czy Wedel.

Znacząco wzrasta też popularność dużych targów technologicznych oraz wydarzeń esportowych. Gromadzą one zarówno dziesiątki tysięcy fanów gamingu, jak i brandy, które chcą dotrzeć bezpośrednio do graczy. Jednym
z najważniejszych eventów gamingowych (i to w ujęciu globalnym) są finały Intel Extreme Masters (IEM), które od 2014 r. odbywają się w Katowicach.

Firma Intel w gamingu obecna jest od dawna – trudno, aby było inaczej, jeśli mówimy o brandzie produkującym najwydajniejsze procesory, bez których nie moglibyśmy uruchomić coraz bardziej wymagających gier.

Współorganizacja cyklu Intel Extreme Masters pozwoliła Intelowi znacznie poszerzyć grupę docelową, nie ogranicza się tylko do fanów nowych technologii i gamingu, ale dotrzeć do znacznie bardziej mainstreamowego odbiorcy.

Jak wykorzystać esport?

Podczas Intel Extreme Masters 2017 kampania Intela The Future of Gaming miała na celu spozycjonowanie Intela jako edukatora, który zmienia dotychczasowe postrzeganie gamingu i esportu. Największym wyzwaniem projektu była zmiana dotychczasowego postrzegania branży.

Za sprawą merytorycznej dyskusji esport został pokazany nie tylko jako rozrywka, lecz także rynek, który ma wielki potencjał rozwojowy i realnie wpływa na rozwój gospodarki. Kulminacyjnym punktem projektu The Future of Gaming była transmitowana na żywo ekspercka debata o przyszłości gamingu i esportu.

Wzięli w niej udział specjaliści Intela, zawodowi gracze, przedstawiciele
mediów oraz miasta Katowic. Live streaming z dyskusji pojawił się na stronie głównej Onet.pl – największego horyzontalnego portalu w Polsce.
W kolejnej edycji (Intel Extreme Masters 2018) Intel wystartował z kampanią The World is Watching, kreacją znacznie bliższą produktom firmy. Do kampanii zaangażowano grupę popularnych graczy, streamerów oraz casterów, których materiały mogą być oglądane przez miliony ludzi właśnie dzięki bardzo wydajnym produktom Intela. W kampanii bardzo ważne były również emocje, które stanowią nieodłączny element gamingu i esportu – emocje, którymi twórcy mogą się dzielić ze swoimi fanami
dzięki najlepszym rozwiązaniom stworzonym przez Intela.

Główne efekty działań komunikacyjnych i marketingowych wokół ostatnich edycji Intel Extreme Masters to popularyzacja dyskusji na temat branży gamingowej i esportowej oraz przeniesienie jej do największych mainstreamowych mediów.

W 2017 r. tylko w Polsce powstało ponad 2700 publikacji dotyczących IEM o łącznym zasięgu przekraczającym 25 milionów osób. Rok później tematyce Intel Extreme Masters po raz pierwszy poświęcono cały blok tematyczny Onet Rano (poranny, codzienny materiał wideo największego portalu
ogólnotematycznego w Polsce).

Materiał został wyświetlony prawie 6 milionów razy. Można go obejrzeć tutaj:

Wydarzenia takie jak IEM zmieniają wizerunek gamingu i esportu – pokazują jego prawdziwą skalę i pozwalają zrozumieć fenomen obu zjawisk. Dla wielu graczy właśnie marka Intel i jej produkty stanowią nieodłączny element ich pasji, co z pewnością przekłada się nie tylko na pozytywny sentyment, ale także na decyzje zakupowe.


Tekst pochodzi z naszego e-booka „Marka w świecie esportu”. Chcesz wiedzieć, jak inne marki wykorzystują esport i gaming do działań komunikacyjnych? Nic prostszego!

Pobierz naszego najnowszego e-booka, którego przygotowaliśmy wspólnie z domem produkcyjnym Foszer Sawicki, organizacją devils.one i agencją Mindspot Communication&Media: