Biblioteka PR: czy zysk i wartości mogą iść ze sobą w parze?

Czas na kolejną książkę w naszym cyklu wydawniczym Biblioteka PR. Tym razem polecamy „Marketing wartości” Justyny Bakalarskiej.  Justyna opisuje w niej ideę marketingu wartości oraz przytacza przykłady firm, dla których człowiek jest najważniejszy. Przedstawiamy fragment publikacji wraz z autorskim wstępem Justyny.

Przez lata wartości firmy liczone były w złotówkach. Ewentualnie w dolarach czy euro. I choć zysk wciąż jest niezbędny w biznesie, to z całą pewnością nie może być celem samym w sobie. Jak to powiedział jeden z moich książkowych rozmówców „Zysk jest niezbędny jak powietrze. Ale nikt nie mówi, że żyjemy po to aby oddychać”.

Używając tej metafory można uznać, że większość książek marketingowych, które znajdujemy na półkach księgarń, to zwykle te opowiadające o metodach oddychania, działaniach, które mogą zwiększyć wydolność płuc, sposobach na przyspieszenie oddechu – jednak to wszystko są tylko narzędzia. Narzędzia skuteczne, których znajomość jest potrzebna. Jednak narzędzia i metody zmieniają się w zależności od możliwości technologicznych, trendów, tego co powie Google, tego co zrobi Facebook itd. Firma nie powinna funkcjonować jedynie w oparciu o narzędzia.

Musi rozumieć swoją rolę na rynku, musi umieć odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego, na tym rynku funkcjonuje. Zrozumieć co ją wyróżnia od konkurencji, czym przyciągnąć ma swoich konsumentów i pracowników, poprzez co budować ich lojalność. W jaki sposób odpowiadać na zmieniające się potrzeby wchodzących na rynek pracy pokoleń Y czy Z. Pokoleń, które dla przyzwyczajonych do działaniu na narzędziach i stawiania w centrum zysku przedsiębiorców, stanowią wyzwanie. Bo u millenialsów stała pensja, etat, stabilizacja, konsumpcjonizm, posiadanie – to słowa stosowane rzadko. Częściej w ich słownikach pojawia się być, niż mieć, ale też przeżywać, doświadczać, elastyczność, rozwój, pasja, wartości.

Dziś wartości firmy liczone są w dobrych gestach, odpowiedzialności społecznej, szacunku do pracowników, możliwości rozwoju i… w złotówkach. Bo zysk przychodzi wraz z wyrazistymi wartościami. Dlatego nim przejdziesz kurs oddychania w 10 krokach, nim poznasz tajniki wydolność płuc, nim poprawisz swoją kondycję, zastanów się w jakim kierunku biegniesz i dlaczego. Mam nadzieję, że realne i inspirujące przykłady przedsiębiorców ukazanych w mojej książce Ci w tym skutecznie pomogą. Gotowi… do biegu… start!

TUTAJ znajdziecie fragment książki. Przyjemnej lektury!


Chcesz otrzymać swój egzemplarz? Napisz na edyta@prowly.com, dlaczego mamy Cię nim obdarować. W tytule wiadomości wpisz „Biblioteka PR”.

6.02.2018 Dziękujemy za nadesłane przez Was wiadomości. Wspólnie z autorką książki wybraliśmy zwycięzcę, do którego wyślemy książkę.