Biblioteka PR: Sztuka rynkologii

Kim jest rynkolog? Osobnikiem zawodowo tworzącym rynki i zarządzajacy nimi. Ale co to oznacza w praktyce?

Wyobraź sobie blogera, który w ciągu kilku miesięcy zyskuje setki tysięcy czytelników. Jego blog przyciąga reklamodawców, a treści nadają się na fascynującą książkę. Ale bloger nie idzie z nią do wydawcy, postanawia wypromować ją sam, korzystając z fanów, których wypracował w mediach społecznościowych. Dziś to jeden z najprostszych modeli zbudowania własnego rynku poprzez monetyzację społeczności. Tak na dobrą sprawę wszyscy innowatorzy, którzy potrafili monetyzować swoje rozwiązania, pomysły czy modele biznesowe są swoistymi rynkologami. Ale skąd pomysł na takie słowo? To efekt burzy mózgów dr Jolanty Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego i jej przyjaciół, jak spolszczyć słowo „marketing”. Czy w związku z tym„Sztuka Rynkologii” jest kolejną książką o marketingu?

I tak, i nie. Nie jest to ani cudowny poradnik, ani akademicki podręcznik. Nie znajdziesz tutaj recept na „chwyty” czy „tricki”. W marketingu nie chodzi o oszukiwanie ludzi, tylko o budowanie wartości.  Książka składa się tak naprawdę z dwóch zasadniczych części.

Pierwsza, to wprowadzenie do rozumienia marketingu jako określonej dziedziny. Wskazuję z jakimi stereotypami mamy dziś do czynienia, opisuję jak marketing rozwijał się w Polsce w ciągu ostatnich 100 lat i jak inna była to ewolucja od krajów Europy Zachodniej czy USA. To w moim przekonaniu pozwala spojrzeć trochę innym okiem na literaturę marketingową autorów amerykańskich, brytyjskich, niemieckich czy francuskich. Ponieważ książka kierowana jest do przedsiębiorców i zespołów marketingu i sprzedaży, opisuję w niej również, w jaki sposób marketing może rozwijać się w różnych wielkościach firm i jaka jest jego rzeczywista rola.

Druga część książki to przegląd 6 podstawowych wartości, które są istotne w procesie współczesnego budowania i zarządzania rynkiem: zaistnienie, wyróżnienie, design, lokalność, społeczność i innowacja. W „Sztuce Rynkologii” zawieram również elementy Teorii Palisady, czyli tego, w jaki sposób firmy mogą chronić się przed kopiowaniem i naśladownictwem rynkowym oraz Teorię Trzech Uśmiechów, czyli dążenie do równowagi interesów udziałowców firmy, pracowników i kooperantów oraz klientów. Na deser otrzymujesz 50 praktycznych praw Kotarbińskiego.


Fragment książki możecie przeczytać TU, pobierając PDF. A na naszym FB jeden egzemplarz dla pierwszego czytelnika newslettera Prowly Magazine, który w komentarzu pod postem zgłosi się po książkę :) Jeśli jeszcze nie jesteś na naszej liście, poniżej możesz to szybko zmienić: