8 powodów, dla których warto włączyć SEO w PR

Jednym z elementów, które wprowadziliśmy do najnowszej wersji edytora treści w Prowly, jest większa kontrola nad ustawieniami SEO. Powód jest prosty – optymalizacja treści pod kątem wyszukiwania jest dziś jednym z podstawowych narzędzi, dzięki którym PR-owcy mogą docierać jeszcze skuteczniej ze swoją komunikacją.

SEO – najprościej mówiąc, to proces pozyskiwania organicznego ruchu internetowego pochodzącego z wyszukiwarek online (np. Google). Raczej nie brzmi, jakby miało cokolwiek wspólnego z PR-em w klasycznym rozumieniu. Wystarczy jednak rzut oka na to, jak funkcjonuje dziś komunikacja i PR, by zrozumieć, że SEO może mieć ogromny wpływ na wyniki kampanii public relations.

1. Generowanie ruchu na kanałach własnych staje się istotną częścią nowoczesnych media relations

Współpraca z mediami w znacznej mierze opiera się na komunikacji wychodzącej od PR-owca (np. informacja prasowa) do dziennikarza w celu zainteresowania go określonym tematem, wydarzeniem, newsem itp. Internet jednak jest dziś pierwszym miejscem, w którym dziennikarz poszukuje informacji dotyczących tematu, którym się aktualnie zajmuje. Lwia część tych poszukiwań rozpoczyna się od wpisania określonej frazy w Google – od tego, czy pojawimy się na górze listy wyników może zależeć, czy nasza firma zostanie uwzględniona w tworzonym materiale.

2. Z tego samego powodu warto się upewnić, że naszą firmę da się łatwo odnaleźć w sieci

Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, w której dziennikarz przygotowuje materiał np. firmach tworzących zabawki edukacyjne dla dzieci. Jeśli zależy nam, by nasze przedsiębiorstwo pojawiało się w podobnych artykułach, nasze biuro prasowe (koniecznie z namiarami kontaktowymi!) powinno wyskakiwać na samej górze wyników wyszukiwania według frazy „producenci zabawek edukacyjnych w Polsce”. W przeciwnym wypadku w materiale pojawią się nasi konkurenci.

3. Tworzenie treści bez znaczenia dla SEO to wiele straconych szans biznesowych

Analogicznie do poprzedniego punktu – im mniej dbamy o widoczność treści z poziomi Google, tym częściej są one pomijane w wynikach wyszukiwania. Aby zrozumieć, jakie to niesie skutki dla naszego biznesu, warto zajrzeć do badań. Według raportu Forrester, 71 proc. konsumentów rozpoczyna proces zakupowy, szukając nowych usług czy produktów w wyszukiwarkach internetowych. Aż 74 proc. korzysta z wyszukiwarek na późniejszych etapach procesu zakupowego.
Warto więc wypracować sobie nawyk, zgodnie z którym każdy publikowany materiał – informacja pasowa, wypowiedź ekspercka, artykuł poradnikowy itp. – jest dopracowywany także pod kątem założonej strategii SEO. Mam tu na myśli zarówno stosowanie kluczowych fraz w treści, jak i odpowiednie ich opisanie od strony meta danych (np. tytuły i opisy grafik i zdjęć zamieszczanych w informacjach prasowych czy postach). Pomoże Ci w tym nowy edytor treści od Prowly – październikowa aktualizacja wprowadza m.in. większą kontrolę nad ustawieniami SEO każdej treści, jaką publikujesz. Czytaj więcej na ten temat.

4. Im lepiej jesteś widoczny, tym łatwiej kontrolujesz narrację…

Temat nie do przecenienia szczególnie w sytuacjach kryzysowych, gdy każdy negatywny komunikat może być gwoździem do trumny. Poprawnie i regularnie optymalizowane kanały własne (blog, strona firmowa, biuro prasowe) powinny być pierwszym miejscem w Google, do którego trafiają osoby wyszukujące informacji na temat Twojej firmy. W przeciwnym wypadku Twój wpływ na to, jak postrzega Cię opinia publiczna, może zostać drastycznie zminimalizowany kosztem innych osól czy organizacji, często konkurencyjnych.

5. …i łatwiej budujesz swój ekspercki wizerunek

Thought leadership jest jednym z punktów Twojej strategii PR? Doskonale! Pamiętaj jednak, by tematy i problemy, na które się pozycjonujesz, miały odzwierciedlenie także w działaniach SEO. Wykorzystanie odpowiednich słów kluczowych pomoże w sprawnej budowie wizerunku Twoich ekspertów – jakościowe materiały nie tylko ściągną znaczny ruch z Google, ale i będą udostępniane dalej poprzez kanały społecznościowe czytelników.

6. Poprawnie wdrożona strategia SEO wzmocni siłę Twojej domeny

Najprościej ujmując, im silniejszą pozycję ma domena (domain authority), tym „lepiej” widziana jest zarówno przez roboty Google, jak i przez ekspertów od SEO. Oznacza to zarówno wyższą pozycję w wyszukiwaniach (jedna ze składowych), jak i dodatkowy argument do pozyskiwania tekstów i komentarzy od zewnętrznych ekspertów (świadomi użytkownicy chętniej wypowiadają się na serwisach o wysokim poziomie domain authority zarówno ze względu na ich widoczność, jak i pozytywny wpływ na własne domeny dzięki tzw. backlinkom).

7. Obecność na odpowiednio dobranych serwisach zewnętrznych pomoże w walce o reputację

Przy tworzeniu wpisów gościnnych warto zwrócić uwagę właśnie na domain authority – starajmy się wybierać miejsca o sile domeny wyższej niż nasza własna. W Prowly jednym z kryteriów jest domain authority wyższa niż 45 (wg MOZ Rank). Jak możemy sprawdzić siłę domeny? Jednym ze sposobów jest wykorzystanie narzędzi takich jak SemRush. Najprostszym sposobem będzie jednak MozBar – darmowa wtyczka do przeglądarki Chrome. Jedną z jej funkcji jest wyświetlanie domain authority strony, którą aktualnie przeglądamy.

Stosowanie takiego kryterium nie tylko wzmocni naszą własną stronę, ale przede wszystkim uwiarygodni nas w oczach osób przeglądających zasoby Google: w idealnym scenariuszu, na pierwszej stronie wyszukiwania powinny pojawić się materiały zarówno z naszych własnych kanałów, jak i linki do naszych autorskich treści zamieszczonych na stronach od nas niezależnych i docenianych przez grupę docelową.

8. Dane z ruchu na stronie internetowego mogą być kluczowe dla targetowania kampanii mediowych

Warto na koniec wspomnieć o stronie czysto analitycznej. Korzystając z takich narzędzi jak Google Analytics czy Piwik PRO możemy uzupełnić swoją wiedzę na temat grup docelowych i osób odwiedzających nasze serwisy. W ten sposób możemy określić np. nowe miejsca, w których nie prowadziliśmy jeszcze działań PR-owych, a które powinniśmy włączyć w swoje kampanie PR-owe. To mogą być zarówno nowe rynki czy miasta, jak i serwisy internetowe (np. blogi) generujące wysoki i wartościowy ruch na naszą stronę.

To tyle, jeśli chodzi o teorię! Gotów na praktykę?


Sprawdź, jak możesz wdrożyć działania SEO w PR korzystając z Prowly

Nowy Story Creator oddaje Ci jeszcze większą kontrolę nad optymalizacją tworzonych treści 😲😲 Wdróż zalecenia swojego SEO-wca w każdą informację prasową i w każdy post, jaki publikujesz: od konfiguracji meta tagów, przez słowa kluczowe dla konkretnych treści, po atrybuty no follow i no referrer czy przekierowania 301 👏👏DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ